Mekanlar bize ne söyler?

Bu yazı, daha yazarken bile mekanlar, insanlar ve hayatlar arasında kurduğu bağlarla gündem dışı bir tatil yazısı gibi görünmüştü gözüme.Bu mübarek bayram günü vesilesiyle söz konusu...

Bu yazı, daha yazarken bile mekanlar, insanlar ve hayatlar arasında kurduğu bağlarla gündem dışı bir tatil yazısı gibi görünmüştü gözüme.

Bu mübarek bayram günü vesilesiyle söz konusu yazıyı tekrar sizlerle paylaşmak istiyorum… 

****

Mekânlar bize ne söyler? Yaz aylarında benzersiz bir çekimle beni sarı düzlüklerine ve fısıldayan harabelerine çeken köyümün sade mekânları mesela… Taş ve kerpiçle berkitilmiş duvarları, ilkel ama zekice bir görkemle örülmüş ahşap tavanlarıyla bu mekânlar duyabilene ne çok şey söylemekteler. Koyu renk ve oldukça basık gövdeleri, yakın ilişkilerin merkezinde olduğu geniş aileyi ve tevazuu dillendiriyor gibidir. Ona daha yakından baktığınızda tarım toplumunun Anadolu’daki kesintisiz izlerini görebilirsiniz. Aynı zamanda Türklere özgü  “Bozkır”da bütün birikimiyle o mekânda tecessüm eder.


****

Mekân, hep böyle değil midir? Onlar kendilerini şekillendiren zihnin taşa, simetriye, biçimlere evrilmiş hali değil midir? Kuşkusuz öyledir. Bu yüzden mekanların çizgilerinde iz sürerek kaçınılmaz olarak insanın ruhuna varan bir yolculuğa çıkabiliriz.
Şimdilerde Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates örnekliğiyle ön plana çıkan şu alışık olmadığımız “garaj”lar mesela…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasette metamorfoz ve “Zalim İstanbul” 16 Nisan 2019 | 277 Okunma Şaban Vatan ve vicdana deli gömleği giydirmek! 12 Nisan 2019 | 132 Okunma Çanlar Bizim İçin Çalıyor! 09 Nisan 2019 | 328 Okunma Provokatörlerin bitmeyen mesaisi! 05 Nisan 2019 | 3.574 Okunma Sandıktan çıkan… 02 Nisan 2019 | 3.732 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar