Kur’an Yakmak ve Baykar Düşmanlığı

Kuran yakmak ifade özgürlüğü müdür? Öyle olduğunu düşünenler var. O halde soralım: Bir kişi, Kuran yakarak neyi ifade etmiş olabilir? Kuran yerine Tevrat ya da İncil’i koyalım. Mesela aynı kişi...

Kuran yakmak ifade özgürlüğü müdür?
Öyle olduğunu düşünenler var.
O halde soralım: Bir kişi, Kuran yakarak neyi ifade etmiş olabilir?
Kuran yerine Tevrat ya da İncil’i koyalım.
Mesela aynı kişi, İsrail Büyükelçiliği önünde Tevrat yakarak ifade özgürlüğünü kullanabilir miydi?
Söz gelimi ben, asla böyle bir şey olmaz ya, İncil yaksam bununla nasıl bir düşünceyi yahut hissi ifade etmiş olurum?
Bana kalırsa her şeyden önce “nefretimi” ifade etmiş olurum.

“İncil ya da Tevrat’ta yazılanlara inanmıyorum” demek ifade özgürlüğüdür. Saygı duyulur.

Fakat, İncil ya da Tevrat’ı yakmak, bu kitapları düşmanlaştırmaktır. Nefret dolu bir harekettir. Saygı değil, öfke uyandırır. O kitaplara inananları derinden yaralar böyle bir eylem.

Ayrıca başkasının inancına, o inancın kitabına saygı göstermeyenler, doğal olarak kendi inançlarına da saygı beklememeliler. “Herkesin dini kendinedir!”
Şükür ki, İncil ve ona inananların, Tevrat ve ona inananların himaye ve de saygı gördüğü bir kültürün çocuklarıyız. Camiler, kiliseler ve sinangogların yüzyıllarca yan yana bulunduğu nadir coğrafyalardan birinde yaşıyoruz.

Bizi ordularıyla...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Platin Saçlara, Felsefeye ve Sarhoş Sürücülere Dair 31 Ocak 2023 | 262 Okunma 6’lı Masa, Meslek Liseleri ve İmamoğlu 27 Ocak 2023 | 469 Okunma Kur’an Yakmak ve Baykar Düşmanlığı 24 Ocak 2023 | 276 Okunma Şahane Hayat ve Başkalarının Masalları 20 Ocak 2023 | 77 Okunma Altın Küre Ödülleri ve Ölüme Rağmen Yaşamak 17 Ocak 2023 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar