“Çocuklarımız Zehirleniyor” Yalan mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye Afet Müdahale Planı Değerlendirme Toplantısı’nda kürsüye çıktı ve şunları söyledi: “Lanet bir dizi var ‘Çukur’ diye. Bir de...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye Afet Müdahale Planı Değerlendirme Toplantısı’nda kürsüye çıktı ve şunları söyledi: “Lanet bir dizi var ‘Çukur’ diye. Bir de ‘Adana Sıfır Bir’ diye dizi var. İkisinin etki alanı kadar etki alanı oluşturamıyorsak yandık. Bu iki dizi çocuklarımızı zehirliyor.”

Bakan Soylu’yu bu sözlerinden dolayı eleştirenler oldu.

Bense kendisini tebrik ediyorum. Nasıl etmem?

Bu köşeyi sürekli okuyanlar diziyi izlememişlerse bile artık ezberlemişlerdir “Çukur” adını. Onu sürekli anmamızın nedeni dizinin içerdiği abartılı şiddet sahneleri ve başrollerinin neredeyse tamamının bir birinden karanlık katillerden oluşması... İstiyoruz ki aileler bu dizi için ekran karşısına oturduklarında, özellikle yanlarında evlatları varsa daha ihtiyatlı olsunlar. Çocukları küçükse kesinlikle izletmesinler… Çünkü insan dediğimiz yapı, özellikle de bizim gibi daha az okuyan toplumlarda görerek öğreniyor. Bu açıdan Bakan sonuna kadar haklı, bu diziler “çocuklarımızı zehirliyor…”

Bir siyasinin, halkı ilgilendiren çok önemli bir konuda konuştuğu için bu kadar sert bir şekilde eleştirilmesini doğru bulmuyorum. Elbette eksik bıraktığı dizileri hatırlatabilirsiniz ki biz burada hepsi uzun bir liste olabilecek o dizileri sık sık yazıyoruz. (Yanlış anlamaların önüne geçmek için o konuşmada diğer şiddet içerikli dizilerin en popülerlerinden bir kaçının adı da geçmeliydi tabii.) Fakat eleştirenler böyle yapmadılar. Oysa halkla her gün kanaatlerini paylaşan gazetecilerin, halka olan sorumluluk duygularının siyasilere olan öfkelerinden büyük olması gerekir.  

Gelelim bu dizilerin nasıl zehirlediklerine…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tatil İçin Birkaç Öneri 19 Kasım 2019 | 121 Okunma Dostoyevski ve Korkunç Güzellikler 15 Kasım 2019 | 213 Okunma Almanya’da Cadılar Bayramına Tepki 08 Kasım 2019 | 55 Okunma Koparıp At Onu! At Ki Yaşayasın! 05 Kasım 2019 | 89 Okunma “Çocuklarımız Zehirleniyor” Yalan mı? 29 Ekim 2019 | 220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar