“Biz, Batı’yla Er Geç Hesaplaşmak Zorundayız!”

“Kemal’in romanları, hakikatin emrindedirler. Zaten Kemal’i de, siyasi bir doktrine hapsetmek yanlış. Sağ ve sol tasnifi, o büyük ve coşkun yaratıcı için değil, ‘ulema-yı rüsum’umuzun...

“Kemal’in romanları, hakikatin emrindedirler. Zaten Kemal’i de, siyasi bir doktrine hapsetmek yanlış. Sağ ve sol tasnifi, o büyük ve coşkun yaratıcı için değil, ‘ulema-yı rüsum’umuzun mumyalaşmış kafaları için geçerli.” demişti Cemil Meriç, Kemal Tahir için ‘Bu Ülke’de.

Kemal Tahir, Sanat-Edebiyat Notaları’ında, “sanat da tıpkı sosyalizm gibi, eğer memleketinin tarihsel temelini bulup, bu temele sağlam basmazsa gelişemez.” der. “Bu yüzden sağlam dünya görüşlerine dayanan roman, uzun hazırlıklar ister.”

Tahir’in uzun hazırlıklar sonucu yazdığı ve resmi tarih çarpıtmalarını alaşağı eden o sert romanlarından biri de Yol Ayrımı’dır. Her zamanki gibi “memleketin gerçek tarihsel temellerini” ustalıkla açığa çıkarmaya çalışır yazar bu romanında da. Alternatif bir bakış açısı ile yaklaşır Yunan Savaşı, Kuvayı Milliye ve Osman’lının yıkılması gibi kritik meselelere… İşte o romandan, ilk okuduğum günden beri beni etkileyen bir bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Doktor Münir ve gazeteci Murat arasındaki bir konuşmada doktor Münir sorar:         “Düşündün mü hiç, bir dünya imparatorluğu nasıl tasfiye edilir?

— Nasıl mı?...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haberler, Dehşet Saçan Otobüsler ve Cennette İzdivaç! 03 Şubat 2023 | 376 Okunma Platin Saçlara, Felsefeye ve Sarhoş Sürücülere Dair 31 Ocak 2023 | 265 Okunma 6’lı Masa, Meslek Liseleri ve İmamoğlu 27 Ocak 2023 | 471 Okunma Kur’an Yakmak ve Baykar Düşmanlığı 24 Ocak 2023 | 277 Okunma Şahane Hayat ve Başkalarının Masalları 20 Ocak 2023 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar