Altın Küre Ödülleri ve Ölüme Rağmen Yaşamak

Steven Spielberg Hollywood’un dahi çocuğudur.Bana sorarsanız bu dehada babasının payı hiç de az değildir. Kaç kişi, henüz ergen olmuş çocuğunun amatör bir kamera ile çektiği filmin gösterimi...

Steven Spielberg Hollywood’un dahi çocuğudur.

Bana sorarsanız bu dehada babasının payı hiç de az değildir. Kaç kişi, henüz ergen olmuş çocuğunun amatör bir kamera ile çektiği filmin gösterimi için salon tutup, oğlunu o salona limuzin ile götürür ki?

Orta sınıf bir maaşla bunu yapmıştı babası Spielberg’e. O da ta ilk gençliğinden başlayarak bu ilhamla her biri sinemasal anlatımın en rafine örnekleri kabul edilebilecek bir yığın film çekti. 

Kültür Sanat haberlerine göz atarken, Spielberg’in otobiyografik filmi "The Fabelmans" ile drama dalında Altın Küre ödülü aldığını okudum.   

Spielberg’in filmografisini ilk gençlik yıllarımdan beri ilgiyle takip ettim. Her biri anlatım harikası olan Güneş İmparatorluğu’nu, Er Rayn’ı Kurtarmak’ı, Mor Yıllar’ı, E.T’yi, Savaş Atı’nı, Jaws’ı, indiana Jones’u, Schindler’in Listesi’ni unutmak mümkün değildi.  

            Spielberg’in 76 yaşında ödül alması sadece sinema açısından önemli değil elbette. Ayrıca kendisi tek yaşlı yönetmen sayılmaz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
6’lı Masa, Meslek Liseleri ve İmamoğlu 27 Ocak 2023 | 400 Okunma Kur’an Yakmak ve Baykar Düşmanlığı 24 Ocak 2023 | 275 Okunma Şahane Hayat ve Başkalarının Masalları 20 Ocak 2023 | 77 Okunma Altın Küre Ödülleri ve Ölüme Rağmen Yaşamak 17 Ocak 2023 | 67 Okunma Toplum Gerçeği Değilmiş Rahat Olabilirsiniz! 13 Ocak 2023 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar