Diplomanı nereden aldın Gamze abla?

  Üniversite imtihanına girmiş.. Hem de Diş Hekimliğini kazanmış.. İlginç; bitirmiş de.. CHP’den milletvekili olmuş. Hatta şimdi Genel Başkan Yardımcısı olmuş.. Ama.. Bir metin...

 

Üniversite imtihanına girmiş..

Hem de Diş Hekimliğini kazanmış..

İlginç; bitirmiş de..

CHP’den milletvekili olmuş.

Hatta şimdi Genel Başkan Yardımcısı olmuş..

Ama..

Bir metin verilip..

“Bu metne göre aşağıdaki soruları cevaplayınız” ile hiç karşılaşmamış olmalı..

Ki..

Üç gündür tartıştığımız Çanakkale’de okullarda öğrencilere tavsiye edilen kitap listesinden Cahit Zarifoğlu’nun bir kitabının çıkarılması.. Yerine Kemal Tahir’in argo ifadeler olan kitabının konulmasının benzeri bir olay.. Yeni bir senaryo ile hazırlanmış.. Milli Eğitim Bakanlığı’nı yeniden tufaya düşürmek için, bir soru önergesi verilmiş..

İlgezdi’nin soru önergesi şöyle başlıyor:

‘’Beşiktaş’ta bulunan Anadolu liseleri arasında ‘Beşiktaş Yarışıyor’ adıyla yapılan deneme sınavında sorulan bir soru başta veliler olmak üzere kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Bu soruda kullanılan dil ve terimler, ayrıştırıcı, kin ve nefrete sürükleyicidir.”

Ne imiş ki, “ayrıştırıcı, kin ve nefrete sürükleyen terim” diye merak ettim..

İlgezdi’nin soru önergesinde bahsi geçen, öğrencilere yöneltilen metni orjinalinden okudum..

Yahya Kemal Beyatlı’nın bir yazısından  alıntı yapılmış..

Sonra da altına, “Bu parçada boş bırakılan yere, düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir” diye sorulmuş..

Dikkat buyrun..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
5 yıl önceki seçimde de AK Parti’nin oyunu % 29 olarak açıklamışlardı! 25 Mart 2019 | 3 Okunma Mansur Yavaş’ı, Tayyip Erdoğan’a benzeten hokkabazlar! 24 Mart 2019 | 6.006 Okunma Siz hesap sormazsanız, onlar size hesap sormaya kalkar! 23 Mart 2019 | 5.295 Okunma Mansur’u kazandırmak için matematiği iflas ettirdiler! 22 Mart 2019 | 7.192 Okunma Başörtü yasağında “Tehlikenin farkında mısınız?” 21 Mart 2019 | 6.439 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar