Adalet illa Adalet

oplumlar daraldıklarında en sahih ve hakiki kavramlara sığınırlar. Adalet insanlığın ortak paydası. Her kim olursa olsun, güçlü, yenilmez ve hatta zalim de olsa adalet sığınağı onun için de...

oplumlar daraldıklarında en sahih ve hakiki kavramlara sığınırlar. Adalet insanlığın ortak paydası. Her kim olursa olsun, güçlü, yenilmez ve hatta zalim de olsa adalet sığınağı onun için de geçerli. Baştan savılacak bir durum değil.
İslâm milletinin içini en rahatlatan duygu adalet kavramı. Çünkü İslâm medeniyetinin en temel unsuru, vazgeçilmezi. Üzerlerinde kul hakkı gibi ağır bir sorumluluk var.

Müslümanlar, Peygamber Efendimizden beri bu temel unsuru hayatın ana ilkesi olarak algılaya gelmişlerdir. Sultanların aşırılıkları, zulüm ve baskıya dönüştüğü zaman alimlerin, bilgelerin ve şairlerin oklarına hedef olurlar. Sözün gücü onları bir yerde dizginler. Çünkü onlar da bilirler ki ipin ucu kaçtığında hak duygusu ağır basar. Yönetenlerin üzerindeki aşırı hak baskısı onları ister istemez belli bir yerde sınırlar.

Osmanlı Devleti’nin yıkılışı sürecinde haklı ya da haksız merkeze alınan kavramların başında “adalet” gelir. Fransız düşüncesinin etkisindeki aydınlar hak ve adalet arayışında bulunurlarken başvurdukları Peygamberimiz, dört halife özelde de Hz. Ömer’dir. Sürekli bu kavram ile Osmanlı sultanlarını eleştirirler. Gülhane Hattı Hümayunu kabul görürken Rumlarla Ermeniler kendilerini Yahudilerle aynı düzlemde görmek istemiyorlar. Osmanlı devlet yönetiminden, adalet ve hak anlayışından memnunlar. Ne yazık ki batı ruhlu bu değişim dönüşüm jakoben bir anlayış getirdi. İttihat ve Terakki ile birlikte Cumhuriyet ideolojisi bu temel düşünce üzerine kurgulandı. Hak ve adalet büyük kitlenin Müslümanların aleyhine döndü. Cumhuriyet ideolojisi kendisine aykırı olan her durumu bastırdı. Bu temel düşüncenin asıl görünümü, kurucu düşünce olan CHP üzerinde yapacaklarını yaptı. Bir yüzyıla yakın aşırı baskıların, haksızlıkların, adaletsizliklerin altında âdeta soluk alınamadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kişi Değil Dava ve İnanç Bağlılığı 27 Aralık 2017 | 181 Okunma Sevgi İle Nefret Arasında ya da Uçurumunda 25 Aralık 2017 | 75 Okunma Kuşku ve Korku 22 Aralık 2017 | 85 Okunma Zamanın Hızında 20 Aralık 2017 | 77 Okunma Irkçı Emperyalizme Karşı Ortak Ses ve Maduro 18 Aralık 2017 | 85 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar