NIKE’ın Türk Bayrağı ayıbı

Dünyayı yönetenlerin katıldığı toplantılardaki toplu hatıra fotoğrafı çekiminde, ülkelerini temsil eden liderlerin duracakları yere o ülkenin küçük bayrağı konulur. Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, her seferinde o bayrağı yerden alır, cebine koyar...

Neden? Amerikalı bayrağından şort, İngiliz iç çamaşırı yapıyor. Çünkü kanunları ve manevi değerleri buna izin veriyor olabilir. Türkiye’de ise Türk Bayrağı Kanunu var. Ne diyor kanun? 

“Türk bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez.” 

Türk bayrağının şekli, yapımı ve korunmasına ilişkin kanuna uymayanlar, Türk Ceza Kanunu’nun 526’ncı maddesi uyarınca cezalandırılır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
50’nci sanat yılında 12 ünlü kadınla düet 16 Temmuz 2019 | 55 Okunma Genç Enes'in fikrine Erdoğan sahip çıktı 15 Temmuz 2019 | 84 Okunma SOSYAL MEDYADA HOLLYWOOD FARKI 14 Temmuz 2019 | 30 Okunma TÜRKLER’İ ‘TERÖRİST’ İLAN EDEN ABD DİZİSİ 11 Temmuz 2019 | 143 Okunma ‘DİRİLİŞ OSMAN’IN YAPIMCISINA TEPKİ 09 Temmuz 2019 | 3.371 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar