MÜSLÜM ŞARKILARI İÇİN SENFONİ SAVAŞI

Milliyet Gazetesi Yazarı Ali Eyüpoğlu'nun bugünkü (18.01.2022) ''MÜSLÜM ŞARKILARI İÇİN SENFONİ SAVAŞI'' başlıklı yazısı.

"Eylül ayında bu yaz hayata geçirmeyi planladığım projenin kadrosunda yer alması için bir sanatçı ve menajeriyle toplantı yapmıştık. Kadın projeyi duyunca o kadar etkilendi ki bir anda kendi projesi gibi ‘Kadroda başka isim istemem, şöyle olacak, böyle olacak’ tarzı cümleler kurmaya başlayınca kontrol edilemez hırsı, menajerinin güven vermeyen tavırları nedeniyle onlarla yürümemeye karar verdim.

O taraftan etik dışı bir hamle bekliyordum zaten ve yanılmadım. Geçen gün basına açıklama yapmış, bu yaz büyük bir projesi olduğuna dair... Ve evet sadece bir kelimeyi genelleştirip resmen benim projemi kendi projesi diye açıklamış.

Hırsızlık sadece eşya çalmakla olmuyor, fikir çalmak da hırsızlık! Biliyorum ki insan yaratamaz, yoktan bir şeyi var edemez, ancak var olanı dönüştürebilir, farklı yorumlayabilir... Mutlaka bir şeyden ilham alarak yeni bir şey üretebilir. Ama anlatılan bir projede yer alamadılar diye projenin bir yerini genelleştirip kendi projeleri olarak hayata geçirmeye çalışmak ilham almanın ötesinde artık resmen hırsızlık!”

Fikrini kim çaldı?

Facebook’ta karşıma çıkan bu satırları yazan Nilüfer’in menajerliğini yaptığı yıllarda tanıdığım Nurcan Karaca...

Geçen sene ‘Murathan Mungan Şarkıları Senfonik’ projesini yapan Karaca’nın epeydir ‘Müslüm Gürses Senfonik Şarkılar’ için çalıştığını biliyordum, ama fikir hırsızlığıyla suçladığının kim olduğunu anlamadım. Öğrenmek için aradığım Karaca, şunları söyledi:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Konser paralarından vergi kaçırma oyunu! 22 Mayıs 2022 | 131 Okunma Kocaeli Kitap Fuarı'na okur ve yazar akını 21 Mayıs 2022 | 57 Okunma ÖZLEM SARIKAYA YURT 39’UNDA KANSERE YENİLDİ 19 Mayıs 2022 | 195 Okunma Twitter’da neler oluyor? 17 Mayıs 2022 | 118 Okunma Aleyna ‘Tilki’yse, Demet eski ‘Kurt’ 15 Mayıs 2022 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar