Veliyi sorumluluk almaya ve işbirliğine davet

Geçen hafta Gebze Atatürk Anadolu Lisesi’nde müdür başyardımcısı Necmettin Kuyucu, bir öğrencisi tarafındanbıçaklanarak şehit edildi. Notları kötü olan ve arkadaşlarına kaba davranıp...

Geçen hafta Gebze Atatürk Anadolu Lisesi’nde müdür başyardımcısı Necmettin Kuyucu, bir öğrencisi tarafındanbıçaklanarak şehit edildi. Notları kötü olan ve arkadaşlarına kaba davranıp disiplin cezası alan 11. sınıf öğrencisi, öğretmeninin boynuna ve sırtına 18 bıçak darbesi vurdu. Öğrenci okulda yatılı kalıyor, ailesinden uzak.

Eğitimciler olarak kafamızı ellerimiz arasına alıp düşünmemiz ve çözüm üretmemiz şart. 11 sene bu öğrenciye ne öğrettik ki öğretmeninin katili oldu? Eğitimin içeriğini ve metotlarını gözden geçirmemiz lazım. 

Veliler sorumluluk almaya ve işbirliği yapmaya çağrılmalı. Okul aile birlikleri okullara ekonomik katkıdan başka şeyler yapabilmeli.

Öğrencilere karşılaştıkları problemlerin çözümünde psikolojik ve pedagojik destek sunulabilir. ABD’de bir İngilizce öğretmeni olan Erin Castillo öğrencilerin ruh sağlığı ile ilgilenmeye ve onlara destek vermeye başlamış. Her hafta öğrenciye kendini nasıl hissettiğini soruyor: Öğrenci psikolojisini renklerle ifade ediyor: 

Sarı-mutlu, kırmızı-öfkeli, yeşil-sakin, mor-canavar, pembe-huzurlu, mavi- moralsiz vb. 

Öfkeli ve moralsiz öğrencilerle sohbet ediyor ve onlara rehberlik ediyor Erin Castillo. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nitelikli öğretmende bulunması gereken özellikler 18 Temmuz 2019 | 303 Okunma İmam hatip lisesini neden tercih etmeli? 11 Temmuz 2019 | 401 Okunma Ortaöğretim eğitim taslağı neden seküler? 04 Temmuz 2019 | 152 Okunma İmam Hatip ve Meslek Liseleri için yeni bir 28 Şubat süreci mi? 2023 vizyonu mu? Ted Koleji Bakalorya sistemi mi? 27 Haziran 2019 | 1.055 Okunma Mursi’ye ağladığımız gibi yas tutmamak için Erdoğan’a sahip çıkalım 20 Haziran 2019 | 205 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar