Üniversiteye giriş sınavları kaldırılmalı

YÖK, üniversitelere giriş sınav sistemini açıkladı.  Mart’ta yapılan YGS ile haziranda yapılan LYS sınavlarını haziran ayında bir güne toplandı.Eski tas eski hamam, sadece sınavların yeri...

YÖK, üniversitelere giriş sınav sistemini açıkladı.  Mart’ta yapılan YGS ile haziranda yapılan LYS sınavlarını haziran ayında bir güne toplandı.

Eski tas eski hamam, sadece sınavların yeri değişti.

Üniversiteye giriş sınavları test usulü ve merkezden yapıldığı sürece üniversitelerde yer kapma yarışı devam eder. Yarışta öne geçmek için okullarda alınan dersler yeterli görülmez; kurslar, özel dersler, özel okullar prim yapar. Eğitim okul merkezli olmaktan çıkıp kurs, dershane, özel ders öğretmeni merkezli hâle gelir. 

Vatandaşın cebinden fazladan para çıkar, okullardaki eğitim açığını birileri paraya dönüştürür. Prof. Yekta Saraç ve YKS sistemini kuranlar, her hangi bir kitapçıya gitseler, kitapçıların ilim, kültür ve sanat kitapları satmadığını, test kitapları pazarladığını görecekler. Gençlerin kitap okuma, düşünme, hayal kurma, proje üretme, geleceğe hazırlanma yerine üniversitede yer kapma yarışına girmeye zorlandıklarını fark edecekler.

Sebep, merkezi sınavlar.

1980’de darbeci Kenan Evren, dershaneleri kapatmaya teşebbüs etti, yapamadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma Şura’da ele alınması gereken temel problemler 28 Ekim 2021 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar