Müspet hareket ve karşılık beklemeden dine hizmet

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, 28 ülke ilim adamlarının katıldığı “Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde Müspet Hareket” konulu, 1-3 Ekim tarihleri arsında üç gün süren 11....

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, 28 ülke ilim adamlarının katıldığı “Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde Müspet Hareket” konulu, 1-3 Ekim tarihleri arsında üç gün süren 11. Uluslararası Bediüzzaman Said Nursi Sempozyumu düzenledi. 

Nebevî metotlarla Kur’an’ı anlamak ve Asr-ı Saadet’i örnek olarak İslam’ı yaşayabilmek için Risale-i Nur Külliyatı adı altında 130 eser kaleme alan Bediüzzaman Said Nursi 1960’ta vefat etmişti. Eserleri bugün bütün dünyada okunuyor ve dünyanın dört bir yanında yankı yapıyor.

Sempozyumda Türkiye’deki birçok üniversitede görev yapan ilim adamlarının yanı sıra Fas, Cezayir, Tunus, Nijerya, Sudan, Ukrayna, ABD, İngiltere, Fransa, Finlandiya, Botswana, Brezilya, Pakistan, Bangladeş, Filipinler, Endonezya, Hindistan, Irak, Ürdün, Mısır, Yemen, Sudan, Suudi Arabistan, Güney Afrika’dan gelen ilim adamları tebliğ sundular. 

Bitlisli bir âlimin Kur’an ve Sünnet ışığında eserler yazması, eserlerinin bütün dünyada okunması, ilim adamlarının eserler üzerine tebliğler sunması ülkemiz adına imrenilecek bir haslet. Dünya çapında ilim adımı yetiştirmişiz.

Bediüzzüman Said Nursi, CHP’nin dini eserleri yasakladığı, din eğitimini yasakladığı yıllarda yaşadı, ömrünü Kur’an tefsirleri yazmak, onları okutmak ve İslam’ın yaşanmasını sağlamak için harcadı. Bitlis’in Hizan kazası Nurs köyünde doğan Bediüzzaman medreselerde ilim okuyan, Şam’daki Cami-i Emeviye’de hutbe veren bir âlim. Cumhuriyet döneminde CHP hükümetleri onu sürgüne gönderdi; Burdur, Isparta, Denizli, Kastamonu, Afyon illerinde ikamete mecbur etti. Beş defa mahkemeye çıkarıldı, talebeleri ile birlikte yargılandı, her defasında beraat etti; sadece 1935’te Eskişehir mahkemesi, Tesettür Risalesi yazıp kadınların örtünmesinin fıtrî olduğunu savundu diye bir yıl hapse mahkûm etti. Bediüzzaman bu süreyi tutuklu olarak hapishanede geçirdiği için mahkeme sonunda serbest bırakıldı.

Bediüzzaman, etrafında halka oluşturabilen bir âlim. Onun eserlerini okuyanlar Kur’an ve imana hizmet için birlikte çalışıyorlar. Nursî’nin en önemli özelliği, Kur’an ve imana hizmet yolunda hareket ederken takip edilecek metotlar belirlemiş olması. Hizmet esaslarını İhlas ve Uhuvvet Risalelerinde genişçe izah etmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Taklitçi eğitim şurada masaya yatırılmalı 02 Aralık 2021 | 101 Okunma Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar