Muhteşem Taksim Camii: Kendimize geliyoruz

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Ali Erkan Kavaklı'nın bugünkü (06.10.2022)''Muhteşem Taksim Camii: Kendimize geliyoruz'' başlıklı yazısı.

Münih’te katıldığı bir sempozyum sonrası Prof. Hans Küng ile röportaj yapmış, kendisine Batılıların neden yabancı düşmanı olduğunu sormuştum. 

-Sade bizde yok, Fransa, İngiltere’de de var, demişti.

-Evet, bütün Avrupalılar yabancı düşmanısınız.

-Beni kızdırıyorsunuz, sizde de uzun zamandır kilise yapılmıyor.

-İstanbul’da Beyoğlu’na giderseniz 100’e yakın kilise bulursunuz, küçücük Ağa Camii dışında camiye rastlamazsınız…

-Evet, İstanbul’u biliyorum, haklısınız.

Prof. Hans Küng, Almanya’da Papa’dan daha meşhur bir Katolik bilim adamı idi. Uzunca bir röportaj yapmıştım.

Ak Parti hükümeti döneminde uzun mücadeleler sonunda Taksim’e yakışır bir cami yapılabildi, çok şükür.

Meydanın her tarafından görülen, çifte minareli, kubbeli, elips şeklinde inşa edilmiş muhteşem bir eser. İçi geniş ve ferah. Kütüphanesi, kitap kahvesi, şadırvanı, konferans salonu, otoparkı var. Taksim Camii Vakfı tarafından yönetilen cami ve külliyesi, aynı zamanda turistlerin uğrak yeri. Camide İslam hakkında bilgi edinmek isteyenlerle ilgilenen İngilizce ve Arapça bilen uzman din adamları var. 

Vakıf müdürü Muhammed Furkan Gümüş, caminin çok merkezi bir yerde olduğunu, önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini anlattı:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Prof. Stephen Hawking ile hesaplaşma, fen kitaplarındaki ateist düşünceden kurtulmak 01 Aralık 2022 | 428 Okunma Camiyi okul olarak düşünmek 24 Kasım 2022 | 141 Okunma Okul karnesi ve öğretmenin verimliliğinin ölçülmesi 17 Kasım 2022 | 148 Okunma Vakti kuşanmak ve erdemli insan yetiştirmek 10 Kasım 2022 | 101 Okunma MEB öğrencileri zombileştirmekten vazgeçmeli 03 Kasım 2022 | 272 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar