Merkezi sınavlardan ve hırsızlardan kurtulmalı

Senelerdir sınav sorularının çalındığını konuşur, yazarız. Türkiye sınav kolik bir ülke. Test sınavları bir sektör hâlini aldı. Kitap ve kırtasiye dükkânlarında kültür...

Senelerdir sınav sorularının çalındığını konuşur, yazarız. Türkiye sınav kolik bir ülke. Test sınavları bir sektör hâlini aldı. Kitap ve kırtasiye dükkânlarında kültür, sanat, araştırma, ilim kitapları nerdeyse yer almıyor. Test kitapları, soru bankaları başköşeyi tutalı çok oldu. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıklama yapmış:

“Kaynak kitaplar da ücretsiz dağıtılacak.”

Her öğrencinin kaynak kitaba ihtiyacı olmaması lazım. MEB, ders kitaplarını kaynak kitaba ihtiyaç olmayacak şekilde yazdırmalı.

Sayın Bakan da biliyor ki okullardaki ders kitapları öğrenciyi merkezi sınavlara hazırlamıyor. Orta sonda LGS, lise sonda TYT ve AYT esas alınarak ders anlatılır. Özel okullar MEB’in bu açığını doldurarak para kazanır, test kitapları bu açığı kapatmak için hazırlanır, satılır. Kurslar MEB’in bu eksiğinden beslenir. Aslında hiçbirine ihtiyaç yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yarışta biz varız 29 Eylül 2022 | 47 Okunma Başarı gayrete âşıktır ve mutluluk verir 22 Eylül 2022 | 88 Okunma Hedefe kilitlenmek azim ve kararlılıkla yürümek 15 Eylül 2022 | 36 Okunma Eğitim zekâ ve yetenek geliştirir 08 Eylül 2022 | 217 Okunma Teknofest ve yeniden diriliş 01 Eylül 2022 | 76 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar