MEB neden 4 sene meslek öğretemez?

Milli Eğitim Bakanlığı neden meslek liselerinde bir meslek öğretemez? Hayatının en verimli dört yılını meslek öğrenmeye adayan gençlere karşı ayıp olmuyor mu? Sağlık meslek lisesi...

Milli Eğitim Bakanlığı neden meslek liselerinde bir meslek öğretemez? Hayatının en verimli dört yılını meslek öğrenmeye adayan gençlere karşı ayıp olmuyor mu? 

Sağlık meslek lisesi öğrencisi tam dört sene okuyor, hemşire olamıyor.

Dört sene az mı?

Meslek lisesi öğrencileri, klasik liseliler gibi matematik, fizik, biyoloji, kimya okuyor. Bunun yerine işletmelere gitseler, staj yapıp mesleklerini öğrenseler çok daha verimli olur. Hem bir mesleği adam akıllı öğrenir hem de mezun olunca işsiz kalmazlar.

MEB son zamanlarda meslek kazandırma konusunda iyi adımlar attı. Organize Sanayi Bölgelerinde meslek lisesi açtı, sanayi odaları ve meslek kuruluşları ile sözleşmeler imzalıyor, öğrencilerin iş bulabilecekleri alanlarda bölüm açıyor.

Yine de hâlâ meslek lisesi öğrencisi 9. sınıfta klasik liselerdeki derslerin tamamını görüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çanakkale ruhu Safahat’ın imhası, şehitliğin kapalı olduğu günler 21 Mart 2019 | 94 Okunma Hedefe ulaşmada motivasyon önemli, sınavlara iyi hazırlanmalı 14 Mart 2019 | 123 Okunma MEB neden 4 sene meslek öğretemez? 07 Mart 2019 | 215 Okunma Darbe değirmenine su taşıyanlar: Sadettin Bilgiç, Ferruh Bozbeyli, Faruk Sükan 28 Şubat 2019 | 3.981 Okunma Araziden eğitime bakış, imkânlar ve teklifler 21 Şubat 2019 | 63 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar