Marifet ve fazilet kazandıran eğitim ve geleceğin inşası

Bir hafta boyunca Konya’daki okullarda başarı, motivasyon ve zekâ gelişimi seminerleri verdim. Oldukça iyi bir eğitim kadrosu ve çok iyi bir eğitim atmosferi gördüm. Okullardaki eğitim akademik zekâyı kullanmaya...

Bir hafta boyunca Konya’daki okullarda başarı, motivasyon ve zekâ gelişimi seminerleri verdim. Oldukça iyi bir eğitim kadrosu ve çok iyi bir eğitim atmosferi gördüm. 

Okullardaki eğitim akademik zekâyı kullanmaya bağlı. Herkes 100 milyar nörondan oluşan bir beyne sahip. Beyin, bilgilerin sinaptik bağlantılar hâlinde nöronlar arasına kaydeder, her türlü bilgi zihinsel zekâyı güçlendirir. Nöron sayısı bakımından Hans ile Hasan, Abraham ile İbrahim, Eva ile Havva, Meryem ile Marya arasında fark yoktur. İsterse Hasan, İbrahim, Havva ve Meryem; daha çok çalışıp daha fazla beyin ağları örerek Hans, Abraham, Havva ve Meryem’i geçebilir; Türkiye yeniden şahlanıp dünyanın en gelişmiş ülkesi olabilir. Öğrencilerden Hans, Abraham, Josef, Elizabet ve Marya’yı  geçme kararı almalarını istedim ve onları geçme sözü aldım. 

Ziyaret ettiğim Mustafa İlboğa Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin tamamı hafız. Böyle bir imam hatip lisesini yeni keşfettim. Öğrenciler son derece edepli, ahlaklı ve çalışkan. Zayıfı olan öğrenci yok, okulda hiçbir disiplin olayı söz konusu değil. Not ortalaması 93 küsur olan öğrenciler var. Okul Müdürü Ahmet Erol son derece kibar, çalışkan, nazik ve fedakâr bir insan. Öğrencileri ile gece gündüz ilgileniyor. Okul, Diyanet ile anlaşmış, Diyanet hafız hocalar görevlendirmiş, hafızlıklarını kaybetmemeleri için öğrencileri sabah akşam dinliyorlar. Kur’an, hadis, fıkıh, siyer derslerinin yanı sıra matematik, fizik, kimya, biyolojiyi iyi bilen gençler yetişiyor. Hem din hem fen ilimlerini çok iyi öğreniyorlar. 

Tahir Büyükkörükçü İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilere hitap ettim, konuşmamı büyük bir ilgi ile dinlediler. Geleceğe hazırlanma sözü verdiler. Arapça ağırlıklı bir okul. Hazırlık sınıfı var, öğrenciler hazırlıkta Arapça öğreniyor ve yurtdışında pratik yapıyor; alanlarında çok iyi yetişiyorlar. Okul; erdemli ve bilgili gençler yetiştiriyor.

“Çünkü milletlerin ikbali için evladım,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma Şura’da ele alınması gereken temel problemler 28 Ekim 2021 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar