Marifet ve fazilet kazandıran eğitim ve geleceğin inşası

Bir hafta boyunca Konya’daki okullarda başarı, motivasyon ve zekâ gelişimi seminerleri verdim. Oldukça iyi bir eğitim kadrosu ve çok iyi bir eğitim atmosferi gördüm. Okullardaki eğitim akademik zekâyı kullanmaya...

Bir hafta boyunca Konya’daki okullarda başarı, motivasyon ve zekâ gelişimi seminerleri verdim. Oldukça iyi bir eğitim kadrosu ve çok iyi bir eğitim atmosferi gördüm. 

Okullardaki eğitim akademik zekâyı kullanmaya bağlı. Herkes 100 milyar nörondan oluşan bir beyne sahip. Beyin, bilgilerin sinaptik bağlantılar hâlinde nöronlar arasına kaydeder, her türlü bilgi zihinsel zekâyı güçlendirir. Nöron sayısı bakımından Hans ile Hasan, Abraham ile İbrahim, Eva ile Havva, Meryem ile Marya arasında fark yoktur. İsterse Hasan, İbrahim, Havva ve Meryem; daha çok çalışıp daha fazla beyin ağları örerek Hans, Abraham, Havva ve Meryem’i geçebilir; Türkiye yeniden şahlanıp dünyanın en gelişmiş ülkesi olabilir. Öğrencilerden Hans, Abraham, Josef, Elizabet ve Marya’yı  geçme kararı almalarını istedim ve onları geçme sözü aldım. 

Ziyaret ettiğim Mustafa İlboğa Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin tamamı hafız. Böyle bir imam hatip lisesini yeni keşfettim. Öğrenciler son derece edepli, ahlaklı ve çalışkan. Zayıfı olan öğrenci yok, okulda hiçbir disiplin olayı söz konusu değil. Not ortalaması 93 küsur olan öğrenciler var. Okul Müdürü Ahmet Erol son derece kibar, çalışkan, nazik ve fedakâr bir insan. Öğrencileri ile gece gündüz ilgileniyor. Okul, Diyanet ile anlaşmış, Diyanet hafız hocalar görevlendirmiş, hafızlıklarını kaybetmemeleri için öğrencileri sabah akşam dinliyorlar. Kur’an, hadis, fıkıh, siyer derslerinin yanı sıra matematik, fizik, kimya, biyolojiyi iyi bilen gençler yetişiyor. Hem din hem fen ilimlerini çok iyi öğreniyorlar. 

Tahir Büyükkörükçü İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilere hitap ettim, konuşmamı büyük bir ilgi ile dinlediler. Geleceğe hazırlanma sözü verdiler. Arapça ağırlıklı bir okul. Hazırlık sınıfı var, öğrenciler hazırlıkta Arapça öğreniyor ve yurtdışında pratik yapıyor; alanlarında çok iyi yetişiyorlar. Okul; erdemli ve bilgili gençler yetiştiriyor.

“Çünkü milletlerin ikbali için evladım,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gönüllere taht kuran öğretmen Hz. Muhammed (sav) 21 Kasım 2019 | 15 Okunma Muhteşem örnek Fuat Sezgin 14 Kasım 2019 | 660 Okunma Asım’ın neslinin mimarı milli şair Mehmet Akif 07 Kasım 2019 | 96 Okunma İlim yaratıcı var diyor, fen kitapları ateist bakış açısıyla yazdırılıyor 31 Ekim 2019 | 136 Okunma Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi ve bakanlık açıklaması 24 Ekim 2019 | 233 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar