Maarif davası ve en sevilen öğretmen Hz. Muhammed’in (sav) eğitim metotları

Muallime öğretmen, talebeye öğrenci dedik. Sadece kelimeler değişmedi, kavramlar da anlam değiştirdi. “İnsan kelimelerle düşünür” der Avram Noam Chomsky. Kelimelerdeki büyüyü akıl ve kalp elbette bilir...

Muallime öğretmen, talebeye öğrenci dedik. Sadece kelimeler değişmedi, kavramlar da anlam değiştirdi. “İnsan kelimelerle düşünür” der Avram Noam Chomsky. Kelimelerdeki büyüyü akıl ve kalp elbette bilir ama “devrimciler” bu değişimi anlamamakta çok ısrar etti.

Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası”na bakarsanız çağın, ‘öğretmen’ telakkisinden ayrı bir ‘muallim’ tanımı görürsünüz. Her muallimin öğretmen olduğunu fakat her öğretmenin muallim kabul edilemeyeceğini de anlarsınız. 

Nasıl mı? 

Merhum Nurettin Topçu, insanlığı içinde bunaldığı büyük ruhî buhrandan kurtaracak eğitimcinin, muallim olduğuna inanır. Ona göre muallim, gençlere bilmediklerini öğreten bir aktarıcı değildir zira aktarma kitabın işidir. Bilmediklerimiz artık kütüphanelerde değil “Şeyh Google”de arıyoruz. 

Dolaysıyla muallim kültürlü adamdır; yürekleri ve zihinleri inşa eder. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Taklitçi eğitim şurada masaya yatırılmalı 02 Aralık 2021 | 101 Okunma Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar