İyiliği çoğaltmak için çalışmalı

İnsan bu dünyaya imtihan olmak ve cenneti kazanmak için gönderilmiş. İlim öğrenmeli ve güzel ameller işlemeli. Her ne kadar birçok insan çok para kazanmayı, mal mülk sahibi olmayı, iyi giyinmeyi, lezzetli şeyler...

İnsan bu dünyaya imtihan olmak ve cenneti kazanmak için gönderilmiş. İlim öğrenmeli ve güzel ameller işlemeli. Her ne kadar birçok insan çok para kazanmayı, mal mülk sahibi olmayı, iyi giyinmeyi, lezzetli şeyler yemeyi ve bol bol gezmeyi, keyif çatmayı hayatın gayesi kabul etse de… Hayat keyif sürme ve rahat yaşama yeri değil.

Üstat Necip Fazıl ne güzel söyler:

“Hasis sarraf kendine bir kese diktir;

Kabirde ne lazımsa onu biriktir.

Dünya fani. Gelen gidiyor, giden gelmiyor. Bu hakikat bize gösteriyor ki dünya bir han, insan bir yolcu; gelen geçer, konan geçer. Yolcu gideceği yeri düşünmeli ve yol hazırlığı yapmalı. 

İnsanın dünyaya gönderilme sebebi, ilim öğrenmekle tekâmül etmek, olgunlaşmak ve ebedi cenneti kazandıracak sevaplar işlemektir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rosenthal deneyi, zekâ geliştirme ve ümit zekâsı 09 Aralık 2021 | 135 Okunma Taklitçi eğitim şurada masaya yatırılmalı 02 Aralık 2021 | 101 Okunma Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar