İnançlı ve meslek sahibi genç yetiştirmek

Viranşehir’de Milli Eğitim Müdürlüğü’nün davetlisi olarak “başarı, motivasyon, değerler eğitimi” konferansları verdim. Eğitimci dostların gençlerimizi daha nitelikli eğitmek için...

Viranşehir’de Milli Eğitim Müdürlüğü’nün davetlisi olarak “başarı, motivasyon, değerler eğitimi” konferansları verdim. Eğitimci dostların gençlerimizi daha nitelikli eğitmek için gösterdikleri gayret çok hoşuma gitti. 

Viranşehir’in nüfusu 200 bin civarında. Şehirde 60 bine yakın öğrenci var. MEB saray gibi okul binaları yapmış. Geniş, ferah ve bahçeli. Fen lisesi, Anadolu lisesi, proje Anadolu imam hatip lisesi, tarım meslek lisesi gibi her türlü okul var.

Bölgeden dağa giden genç sayısı hemen hemen durmuş. Devletin ciddiyetle terörle mücadele etmesi, PKK’ya vurulan darbe ırkçı PKK’lıları durdurmuş.

Dindar vatandaşlarımız ırkçılığa ve PKK terörüne karşı. Kürt ve Türkleri din bağı bir arada tutuyor. İnançlı Kürt kardeşlerimiz bizi bağrına basıyor ve kardeş olarak görüyor. PKK ve HDP zihniyeti bölgede onlara zulmetmiş yıllardır.

Okullarda öğrencilere nitelikli bir eğitim verilmesi PKK terörünün önünü keser. Öğrenciler hem inançlı ve İslam kardeşliği bilinciyle yetiştirilmeli hem de okul bitince bir mesleği öğrenmiş olmalı. İmam hatip liselerinin yaygınlaştırılması çok önemli bir adım. İmam hatip liselerine gidip de üniversite kazanamayacak öğrencilere mutlaka bir meslek öğretilmeli.

İmam hatip lisesi programlı meslek liseleri açılmalı. Gençlerin hem inancı kuvvetlendirilmeli ve dini bilgileri artırılmalı hem de okul bitince bir mesleği öğrenmeli. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Taklitçi eğitim şurada masaya yatırılmalı 02 Aralık 2021 | 101 Okunma Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar