İmam hatipler ve geleceği inşa etme davamız

Hafta sonu ÖNDER (İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği) Genel Kuruluna katıldım. Ali Emirî Kültür Merkezi’ndeki salon dopdolu idi. Salonun girişinde ÖNDER eskimez Başkan İbrahim Solmaz ile selamlaştık....

Hafta sonu ÖNDER (İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği) Genel Kuruluna katıldım. Ali Emirî Kültür Merkezi’ndeki salon dopdolu idi. Salonun girişinde ÖNDER eskimez Başkan İbrahim Solmaz ile selamlaştık. Eski günleri andık.

28 Şubat sürecinde imam hatip ortaokulları kapatılmış, imam hatip liselerinin önüne polis konarak başı örtülü öğrenciler okula alınmamış, üniversite sınavlarına girişte imam hatipli ve meslek liseli öğrencilerin 15 puanı (katsayı engeli) kırılmaya başlanmıştı. 

2001 yılı şubat ayı. Eyüp İmam Hatip Lisesi’nde öğretmendim. Okulun önüne polis kondu ve başörtülü öğrenciler okula alınmadı. Öğrenciler yasağı protesto eylemlerine başladılar. Vicdanımın sesine kulak vererek öğrencileri destekledim. Öğrenci eylemlerini yazıya dönüştürdüm, Yeni Akit’te yazı ve haber yaptım. 

O günün İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey bizzat okula geldi, öğretmenleri topladı ve başörtüsü yasağına karşı çıkanları tehdit etti:

“Kızların başını örtmesini savunanlar, İstanbul’da benimle çalışamazlar, İstanbul’dan sürülmeleri için iki satır yazı yazmaktan çekinmem.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Der Spiegel’in saldırısı ve yaklaşan seçim 23 Mayıs 2019 | 388 Okunma Doğanın canlılara yaptığı sürpriz ve tabiatçı Fen Bilimleri kitabı 16 Mayıs 2019 | 109 Okunma Allah adı anılmayan ateist, pozitivist, Darwinist Fen Bilgisi kitabı 8 09 Mayıs 2019 | 357 Okunma İdealist yöneticiler öğretmenliğe dönmeli 02 Mayıs 2019 | 295 Okunma Okul, gençleri hayata hazırlamalı 25 Nisan 2019 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar