İmam hatipler ve geleceği inşa etme davamız

Hafta sonu ÖNDER (İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği) Genel Kuruluna katıldım. Ali Emirî Kültür Merkezi’ndeki salon dopdolu idi. Salonun girişinde ÖNDER eskimez Başkan İbrahim Solmaz ile selamlaştık....

Hafta sonu ÖNDER (İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği) Genel Kuruluna katıldım. Ali Emirî Kültür Merkezi’ndeki salon dopdolu idi. Salonun girişinde ÖNDER eskimez Başkan İbrahim Solmaz ile selamlaştık. Eski günleri andık.

28 Şubat sürecinde imam hatip ortaokulları kapatılmış, imam hatip liselerinin önüne polis konarak başı örtülü öğrenciler okula alınmamış, üniversite sınavlarına girişte imam hatipli ve meslek liseli öğrencilerin 15 puanı (katsayı engeli) kırılmaya başlanmıştı. 

2001 yılı şubat ayı. Eyüp İmam Hatip Lisesi’nde öğretmendim. Okulun önüne polis kondu ve başörtülü öğrenciler okula alınmadı. Öğrenciler yasağı protesto eylemlerine başladılar. Vicdanımın sesine kulak vererek öğrencileri destekledim. Öğrenci eylemlerini yazıya dönüştürdüm, Yeni Akit’te yazı ve haber yaptım. 

O günün İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey bizzat okula geldi, öğretmenleri topladı ve başörtüsü yasağına karşı çıkanları tehdit etti:

“Kızların başını örtmesini savunanlar, İstanbul’da benimle çalışamazlar, İstanbul’dan sürülmeleri için iki satır yazı yazmaktan çekinmem.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Taklitçi eğitim şurada masaya yatırılmalı 02 Aralık 2021 | 23 Okunma Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar