En sevilen öğretmen Hz. Muhammed(sav) ve eğitim

Eğitimde bir türlü istediğimiz sistemi kuramadık. Eğitimi en nitelikli ve en tesirli bir şekilde yapan öğretmenin ümmetiyiz. Peygamberimiz (sav), ben sadece muallim olarak gönderildim, buyurur. 23 sene öğretmenlik yapmış;...

Eğitimde bir türlü istediğimiz sistemi kuramadık. Eğitimi en nitelikli ve en tesirli bir şekilde yapan öğretmenin ümmetiyiz. Peygamberimiz (sav), ben sadece muallim olarak gönderildim, buyurur. 23 sene öğretmenlik yapmış; insanları yanlıştan doğruya, çirkinden güzele, kötüden iyiye değiştirmiş. 

İslam dünyasında eğitim Kur’an-ı Kerim ile başladı. Hz. Muhammed(sav) Kur’an’ı okudu, yaşadı, anlattı. Kur’an doğru yolu gösterir, mükemmel bir hidayet kitabıdır. Kitap ilim demektir. Hz. Muhammed (sav) ilimle geldi, Kur’an akla hitap eder, ilme yol gösterir. 

Kur’an’ın dört büyük maksadı vardır: Allah’ı anlatmak, ahireti tanıtmak, adaleti emretmek, peygamberliği benimsetmek.

Allah’a ve ahiret gününe inanan insan nefsini terbiye etmek, iyilikleri çoğaltmak, iyi insan olmak için gayret eder. Bilir ki insan dünyada Yüce Mevla’nın aziz bir misafiridir. İnsan fanidir. Her gün binlerce cenazenin şahitliği gösteriyor ki, ahirete sevkıyat var. İnsan buradan cennete veya cehenneme gidecektir.

Dünya hayatı cenneti kazanmak üzere bize verilmiş büyük bir emanettir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ertuğrul Özkök, bunama semptomu ya da vicdansızlık 15 Haziran 2019 | 12 Okunma Ateist ders kitaplarını kim yazdırıyor? AK Parti neden genç seçmene ulaşamıyor? 13 Haziran 2019 | 350 Okunma Müjde Peygamberinin gerçekleştirdiği değişim ve geleceğin inşası 06 Haziran 2019 | 37 Okunma Sınava hazırlanmak, çalışmak, öğrenmek sevap 30 Mayıs 2019 | 52 Okunma Der Spiegel’in saldırısı ve yaklaşan seçim 23 Mayıs 2019 | 390 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar