En sevilen öğretmen Hz. Muhammed(sav) ve eğitim

Eğitimde bir türlü istediğimiz sistemi kuramadık. Eğitimi en nitelikli ve en tesirli bir şekilde yapan öğretmenin ümmetiyiz. Peygamberimiz (sav), ben sadece muallim olarak gönderildim, buyurur. 23 sene öğretmenlik yapmış;...

Eğitimde bir türlü istediğimiz sistemi kuramadık. Eğitimi en nitelikli ve en tesirli bir şekilde yapan öğretmenin ümmetiyiz. Peygamberimiz (sav), ben sadece muallim olarak gönderildim, buyurur. 23 sene öğretmenlik yapmış; insanları yanlıştan doğruya, çirkinden güzele, kötüden iyiye değiştirmiş. 

İslam dünyasında eğitim Kur’an-ı Kerim ile başladı. Hz. Muhammed(sav) Kur’an’ı okudu, yaşadı, anlattı. Kur’an doğru yolu gösterir, mükemmel bir hidayet kitabıdır. Kitap ilim demektir. Hz. Muhammed (sav) ilimle geldi, Kur’an akla hitap eder, ilme yol gösterir. 

Kur’an’ın dört büyük maksadı vardır: Allah’ı anlatmak, ahireti tanıtmak, adaleti emretmek, peygamberliği benimsetmek.

Allah’a ve ahiret gününe inanan insan nefsini terbiye etmek, iyilikleri çoğaltmak, iyi insan olmak için gayret eder. Bilir ki insan dünyada Yüce Mevla’nın aziz bir misafiridir. İnsan fanidir. Her gün binlerce cenazenin şahitliği gösteriyor ki, ahirete sevkıyat var. İnsan buradan cennete veya cehenneme gidecektir.

Dünya hayatı cenneti kazanmak üzere bize verilmiş büyük bir emanettir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhteşem örnek Fuat Sezgin 14 Kasım 2019 | 329 Okunma Asım’ın neslinin mimarı milli şair Mehmet Akif 07 Kasım 2019 | 89 Okunma İlim yaratıcı var diyor, fen kitapları ateist bakış açısıyla yazdırılıyor 31 Ekim 2019 | 123 Okunma Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi ve bakanlık açıklaması 24 Ekim 2019 | 233 Okunma Milli Eğitim Bakanı olsam 17 Ekim 2019 | 227 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar