En sevilen öğretmen Hz. Muhammed(sav) ve eğitim

Eğitimde bir türlü istediğimiz sistemi kuramadık. Eğitimi en nitelikli ve en tesirli bir şekilde yapan öğretmenin ümmetiyiz. Peygamberimiz (sav), ben sadece muallim olarak gönderildim, buyurur. 23 sene öğretmenlik yapmış;...

Eğitimde bir türlü istediğimiz sistemi kuramadık. Eğitimi en nitelikli ve en tesirli bir şekilde yapan öğretmenin ümmetiyiz. Peygamberimiz (sav), ben sadece muallim olarak gönderildim, buyurur. 23 sene öğretmenlik yapmış; insanları yanlıştan doğruya, çirkinden güzele, kötüden iyiye değiştirmiş. 

İslam dünyasında eğitim Kur’an-ı Kerim ile başladı. Hz. Muhammed(sav) Kur’an’ı okudu, yaşadı, anlattı. Kur’an doğru yolu gösterir, mükemmel bir hidayet kitabıdır. Kitap ilim demektir. Hz. Muhammed (sav) ilimle geldi, Kur’an akla hitap eder, ilme yol gösterir. 

Kur’an’ın dört büyük maksadı vardır: Allah’ı anlatmak, ahireti tanıtmak, adaleti emretmek, peygamberliği benimsetmek.

Allah’a ve ahiret gününe inanan insan nefsini terbiye etmek, iyilikleri çoğaltmak, iyi insan olmak için gayret eder. Bilir ki insan dünyada Yüce Mevla’nın aziz bir misafiridir. İnsan fanidir. Her gün binlerce cenazenin şahitliği gösteriyor ki, ahirete sevkıyat var. İnsan buradan cennete veya cehenneme gidecektir.

Dünya hayatı cenneti kazanmak üzere bize verilmiş büyük bir emanettir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma Şura’da ele alınması gereken temel problemler 28 Ekim 2021 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar