Eğitim reformu, öğretmen yetiştirme meselesi

Eğitim 2023 Vizyonu yeni ve iyi bir hamle. Bakan Prof. Ziya Selçuk sistemi silkeliyor ve yeni önerilerde bulunuyor. Eski sistemle geldiğimiz yer belli, eğitimde cesur hamleler gerekli, bakanı desteklenmeliyiz. Eğitimin kalbi öğretmendir....

Eğitim 2023 Vizyonu yeni ve iyi bir hamle. Bakan Prof. Ziya Selçuk sistemi silkeliyor ve yeni önerilerde bulunuyor. Eski sistemle geldiğimiz yer belli, eğitimde cesur hamleler gerekli, bakanı desteklenmeliyiz. 

Eğitimin kalbi öğretmendir. Eğitim fakülteleri yeniden ele alınmalı.

Kendi medeniyet anlayışımıza ve kültürümüze dayalı bir eğitim anlayışı geliştirmeliyiz. Batı’nın kültürel değerleri ile bizim değerlerimizi çok farklı. Kendi değerler sistemimize göre öğretmen yetiştirmeliyiz. 

Eğitim fakültelerinde öğretmen adaylarına inanç ve kültürel değerlerimizi anlatan temel eserler mutlaka okutulmalı. Kur’an ve getirdiği ezeli mesaj, En Sevilen Öğretmen Hz. Muhammed’in (sav) eğitim anlayışı, Mevlâna ve Mesnevî’si, Yunus Emre ve tasavvuf anlayışı, Hacı Bektaş Veli ve Makalat’ı, İbn Haldun’un Mukaddemesi, Nizamülmülk’ün Siyasetnamesi, Bediüzzaman’ın Sözleri, Mehmet Akif’in Safahat’ı, Necip Fazıl’ın Çilesi, Nurettin Topçu’nun Maarif Davası, Cemil Meriç’in Bu Ülke’si, Prof. Osman Turan’ın Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi, Osman Gazi- Fatih Sultan Mehmet –Yavuz Sultan Selim- Kanuni Sultan Süleyman gibi devlet adamları ve Osmanlı’nın devlet ve adalet anlayışı okutulmalı ve benimsetilmeli. 

Müslümanların ilim dünyasına kazandırdığı değerler öğretilmeli. 17. yüzyıldan itibaren bilim ve teknoloji yarışından koptuk, ilim ve teknoloji yarışına yeniden girmeliyiz. Yeni bir İslam medeniyeti inşa etme davamız olmalı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asım’ın neslinin mimarı milli şair Mehmet Akif 07 Kasım 2019 | 86 Okunma İlim yaratıcı var diyor, fen kitapları ateist bakış açısıyla yazdırılıyor 31 Ekim 2019 | 120 Okunma Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi ve bakanlık açıklaması 24 Ekim 2019 | 231 Okunma Milli Eğitim Bakanı olsam 17 Ekim 2019 | 224 Okunma Eğitimde ailenin sorumluluğu ve ateist ders kitapları 10 Ekim 2019 | 114 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar