Eğitim penceresinden Ak Parti ve Erdoğan

Ak Parti eğitimde birçok iyiliğe imza attı. İnsanlar nimete çabuk alışıyor, dünkü sıkıntıları unutuyor, hep yeni hayaller peşinde koşuyor, yeni şeyler istiyor. Gençler 28 Şubat sürecinde...

Ak Parti eğitimde birçok iyiliğe imza attı. İnsanlar nimete çabuk alışıyor, dünkü sıkıntıları unutuyor, hep yeni hayaller peşinde koşuyor, yeni şeyler istiyor. Gençler 28 Şubat sürecinde dindarların yaşadığı sıkıntıları hatırlamıyor, bizim gibi ak saçlılar o günleri hatırladıkça Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’ye dualar ediyor ve iyilikleri minnetle anıyorlar. 

Geçen hafta Denizli’deydim. Hafta boyunca 19 konferans verdim. Öğrenciler, veliler ve öğretmenlerle sohbet ettik. İmam hatip lise ve ortaokulları, sosyal bilimler lisesi, çok programlı liseler… 

Öğrencilere eğitim alanındaki iyileşmeleri anlattım; biz zor zamanlarda yetiştik, sizin yapmanız gereken şeyler kolay, dedim. Nasıl kolay diye soran öğrencilere şunları söyledim:

1.Ak Parti ülkenin her tarafını üniversite ve meslek yüksek okulları ile donattı. 50 yıl önce ben üniversite sınavlarına girdiğimde sadece İzmir, İstanbul, Ankara ve Erzurum’da üniversite vardı. Bugün üniversite olmayan il yok. Bugün üniversiteli olmak kolay.

2. Meslek lisesi mezunlarına uygulanan katsayı zulmünü kaldırdı. 28 Şubat sürecinde meslek lisesi ve imam hatip lisesi öğrencileri, üniversiteye giriş sınavında 15 puan kaybediyordu. 15 puan kolay aşılır bir engel değildi. Recep Tayyip Erdoğan bir imam hatipli ve meslek lisesi mezunu olarak bu engeli kaldırdı. Bugün herkes eşit şartlara sahip, kaç soru yaparsanız o kadar puan alırsınız.

3. Başörtüsü zulmünü kaldırdı. Ak Parti öncesinde başını örtmek isteyen okula gidemezdi. 26 Şubat 1997’de Eyüp İmam Hatip Lisesi’ne başörtüsü yasağı gelmişti, başı örtülü öğrencilerim okula alınmadı ve sınıfta kaldılar. Zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başı örtülü üniversite okumak isteyen Arabistan’a gitsin, demişti. Arabistan’a giden oldu mu bilmiyorum ama Viyana’ya, Ukrayna’ya, Bulgaristan’a gidip üniversite okuyan çok başörtülü öğrenci oldu. Wonder vasıtasıyla Viyana’da öğrencilerle buluşup sohbet etmiştim. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma Şura’da ele alınması gereken temel problemler 28 Ekim 2021 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar