Darbeler, Masonlar ve 15 Temmuz Destanı

Darbeler, Osmanlı Devleti’ni bölmek, parçalamak ve yok etmek için Batı emperyalizminin başlattığı stratejik savaşlardır. Mason locaları üzerinden örgütlenen ve özellikle İngiltere tarafından...

Darbeler, Osmanlı Devleti’ni bölmek, parçalamak ve yok etmek için Batı emperyalizminin başlattığı stratejik savaşlardır. Mason locaları üzerinden örgütlenen ve özellikle İngiltere tarafından desteklenen darbeciler ilk darbeyi Sultan Abdülaziz’e vurdular.

1876 darbesini İngiliz büyükelçisi Sir Henry Elliot organize etti.

Darbe komitesi içinde yer alan Sadrazam Mithat Paşa mason ve dönme idi, bugünlerdeki moda ifadesiyle beyaz Türk. Devleti bunca yıl Al-i Osman yönetmiş, bundan sonra Al-i Mithat yönetse ne olur, diyen adam. Sultan Abdülaziz, Avrupalıların ve iç muhalefetin baskıları ile onu 1872 yılında sadrazamlığa getirdi.

İç muhalefet denilen şey de yine mason localarından organize edilen ve Avrupalıların besleyip kışkırttığı Yeni Osmanlılar Cemiyeti. Cemiyetin daha sonraki yıllarda İttihat ve Terakki’ye, Cumhuriyet döneminde CHP’ye dönüştüğünü belirtelim. 

Yeni Osmanlılar Cemiyeti üyeleri, o dönemin şöhretleri Keçecizade Fuat Paşa, Mithat Paşa, Ahmet Vefik Paşa, Namık Kemal, Ziya Paşa, Şehzade Beşinci Murad “1.Proodos (İlerleme) Yunan Locası”na üye idiler. (Üst Akıl, Murat Akan, Hayat yayınları, s.57)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma Şura’da ele alınması gereken temel problemler 28 Ekim 2021 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar