“Bizim eve dövlet geldi”

Bursa Demirtaş’ta bir okulda konferans verdim. Öğretmenlik tecrübelerimi anlattım, öğrencilerle bire bir ilgilenmenin ve velilerle görüşmenin öğrenci başarısına etkisine dikkat çektim.

Özellikle şu noktaların altını çizdim: 

“Her öğrencinin okul bitince ulaşmak istediği bir hedefi olmalı. Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgâr yardım etmez. Hedefe ulaşabilmeleri için program yapmaları sağlanmalı. Programlı ders çalışmanın önemi anlatılmalı, verimli ders çalışma prensipleri defterlerine yazdırılmalı, programın aksayabileceği söylenmeli, vazgeçmemeleri vurgulanmalı, plan aksarsa yeniden yapmaları istenmeli. Velilerle görüşerek öğrencinin programlı ders çalışması temin edilmeli. Veli ile birlikte hareket edilirse fevkalade güzel neticeler alınır.”

Veli – öğretmen işbirliğinin temin ettiği güzel neticeleri örnekledim.

Aradan bir yıl geçti. Meslektaşım Özgür Bey’le Bursa kitap fuarında buluştuk. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MEB’den beklenen ve İslam esaslarını ispat ederek anlatma 24 Eylül 2020 | 233 Okunma Eğitimde hedef belirleme ve ikna etme sanatı 17 Eylül 2020 | 74 Okunma Fransa’ya beyin devşiren okullar 10 Eylül 2020 | 165 Okunma İki kitabı iyi okutmalı bütün okullar imam hatip programlı olmalı 03 Eylül 2020 | 283 Okunma Hücredeki mucize ve safsata pazarlayan ders kitapları 27 Ağustos 2020 | 268 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar