“Bizim eve dövlet geldi”

Bursa Demirtaş’ta bir okulda konferans verdim. Öğretmenlik tecrübelerimi anlattım, öğrencilerle bire bir ilgilenmenin ve velilerle görüşmenin öğrenci başarısına etkisine dikkat çektim.

Özellikle şu noktaların altını çizdim: 

“Her öğrencinin okul bitince ulaşmak istediği bir hedefi olmalı. Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgâr yardım etmez. Hedefe ulaşabilmeleri için program yapmaları sağlanmalı. Programlı ders çalışmanın önemi anlatılmalı, verimli ders çalışma prensipleri defterlerine yazdırılmalı, programın aksayabileceği söylenmeli, vazgeçmemeleri vurgulanmalı, plan aksarsa yeniden yapmaları istenmeli. Velilerle görüşerek öğrencinin programlı ders çalışması temin edilmeli. Veli ile birlikte hareket edilirse fevkalade güzel neticeler alınır.”

Veli – öğretmen işbirliğinin temin ettiği güzel neticeleri örnekledim.

Aradan bir yıl geçti. Meslektaşım Özgür Bey’le Bursa kitap fuarında buluştuk. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“En hayırlı ilim faydalı olandır” 22 Temmuz 2021 | 86 Okunma Diriliş destanı yazdığımız gece 15 Temmuz 2021 | 73 Okunma Yaz tatili ve çocuklarımızın eğitimi 08 Temmuz 2021 | 105 Okunma Yaz Kur’an kursları ve merkezi sınavlar 01 Temmuz 2021 | 94 Okunma Üniversite sınavları ve gençlik 24 Haziran 2021 | 148 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar