Batı’nın sömürge aracı olarak eğitim Yabancı dille eğitim sömürge ülkesinde yapılır

 Afrika’da Sömürgecilik ve Eğitim isimli eseri Milli Eğitim Bakanı Prof. Mahmut Özer’in okumasını isterim. Prof. İsmail Aydoğan ve Dr. Mutlu Sadık Fidan kaleme almışlar kitabı. “Yabancı dille...

 

Afrika’da Sömürgecilik ve Eğitim isimli eseri Milli Eğitim Bakanı Prof. Mahmut Özer’in okumasını isterim. Prof. İsmail Aydoğan ve Dr. Mutlu Sadık Fidan kaleme almışlar kitabı. 

Yabancı dille eğitimin Batılı sömürgeciliğe nasıl hizmet ettiğini anlatıyor. Üç ciltlik eser, yoğun bir araştırma sonucu kaleme alınmış.” 

Kitabın tek eksiği Türkiye’de Fransızca, Almanca, İngilizce eğitim yapan okulların Batılı sömürgecilere nasıl hizmet ettiğini ele almamış olması. 

Fransızca eğitim yapan Galatasaray Lisesi ve diğer liseler, Almanca eğitim yapan İstanbul Lisesi ve diğer liseler, İngilizce eğitim yapan TED Kolejleri ve diğer kolejler, bir papaz tarafından kurulan Robert Koleji, Galatasaray Üniversitesi, Alman-Türk Üniversitesi; ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi’nin nasıl milletine yabancı aydın ürettiği ve beyin göçüne nasıl hizmet ettiğini ele almıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müslümanlar neden geri kaldı nasıl kalkınır 23 Mart 2023 | 277 Okunma Fen ve din ilimleri ile donanmak erdemleri kuşanmak 16 Mart 2023 | 111 Okunma Deprem ve göz yaşartan yardımlaşma örnekleri 09 Mart 2023 | 100 Okunma Teselli 02 Mart 2023 | 129 Okunma İyiliğe son çağrı 23 Şubat 2023 | 56 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar