Akıl ve duyguların eğitimi, eğitimin amacı

Eğitimin amacı kâmil insan yetiştirmektir. Öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek kendisine ve insanlara faydalı biri olmasını, dünya ve ahirette mutlu olmasını sağlamak amacıyla eğitim yapılır.Hak ve...

Eğitimin amacı kâmil insan yetiştirmektir. Öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek kendisine ve insanlara faydalı biri olmasını, dünya ve ahirette mutlu olmasını sağlamak amacıyla eğitim yapılır.

Hak ve hakikati bilmek, iyilik ve doğruluğa yönelmek, insanı kâmil ve olgun hâle getirir. Allah rızasını kazanmak, adalet, cennet, cehennem, sevap kazanma düşüncesi insanın akıl ve duygularını doğru yolda kullanmasını sağlar.

Dünya bir misafirhane, insan Allah’ın kıymetli bir misafiri. Allah, insanı dünyaya ilim öğrenerek olgunlaşması ve cenneti kazanması için göndermiş. Cennete Allah rızası kazanılarak gidilir, kötülük yapanın yolu cehenneme çıkar.

Çoğu zaman mantıklı düşünür ve mantıklı konuşuruz. Karar verirken duygularımız devreye girer, kararlarımızı duygularımızla veririz. 

Akıl ve sağduyu kadar duyguların eğitimi önemli, hatta aldığımız kararlarda mantıktan daha etkili oldukları için duyguların eğitimi çok daha mühim.

İnsan mantıktan ibaret değil. Gerçek, hakikat, realite dediğimiz şeyler mantıkla ilgilidir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Taklitçi eğitim şurada masaya yatırılmalı 02 Aralık 2021 | 101 Okunma Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar