Ak Parti’den beklenen eğitim reformu: İlim ve ahlaka dönüş

Ak Parti, eğitim ve kültür alanında başarılı olmak için Akif’in tarif ettiği öğretmenler yetiştirmeli. Geç kalındı, daha fazla gecikirsek Kuzey Kıbrıs’a döneriz. “Muallimim diyen olmak gerekir imanlı; Edepli, sonra liyakatli sonra vicdanlı!”

Ak Parti, Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi eğitim ve kültür alanında başarısız. Ak Parti hükümetleri, bugüne kadar eğitim arabasının kaportasını tamir etti, fren balatalarını yeniledi, pasta cila yaptırdı, motora dokunmadı.

Eğitimin motoru öğretmendir. Eğitim kalitesi öğretmenin kalitesini geçemez. Ak Parti öğretmen yetiştirme sistemi geliştirmedi. Eğitim fakülteleri 1982 model. Darbeci Kenan Evren’in kurduğu sistemle yürüyor.

Prof. İsmail Aydoğan “Eğitimde Kimlik Arayışı” kitabında yeni bir örnek öneriyor. Prof. Aydoğan diyor ki:

“Türkiye, Osmanlı’nın son dönemlerinden beri yüzünü ve gönlünü Batı’ya dönmüş, oraya meftun, her türlü miyarını orası belirlemiş. Bu anlamda Türkiye eğitim-öğretim tarihi bunalımlar tarihidir. Şurası bir gerçek ki şimdiki Türk eğitim sisteminde ne Türkiye var ne eğitim var, ne de sistem var. Eğitim sistemi ciddi bir kimlik bunalımında.” (s.47)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mahzun Cumhurbaşkanımıza teşekkür Bilim, sanat, irfan ve hikmet insanı yetiştirmek için 22 Ekim 2020 | 213 Okunma Ak Parti’den beklenen eğitim reformu: İlim ve ahlaka dönüş 15 Ekim 2020 | 581 Okunma Kimliğini yitiren eğitim, Milli Eğitim Bakanı olacak adam 08 Ekim 2020 | 616 Okunma Azerbaycan yüreğimde atardamardır 01 Ekim 2020 | 86 Okunma MEB’den beklenen ve İslam esaslarını ispat ederek anlatma 24 Eylül 2020 | 245 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar