AK Parti ve öğretmen yetiştirme politikaları

Hafta sonu Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği tarafından Üsküdar Belediyesisalonunda gerçekleştirilen 9. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu’nu takip ettim. Genç öğretmenler birbirinden güzel ve ilgi...

Hafta sonu Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği tarafından Üsküdar Belediyesisalonunda gerçekleştirilen 9. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu’nu takip ettim. Genç öğretmenler birbirinden güzel ve ilgi çekici sunumlar gerçekleştirdiler. 

Pandomim sanatı ile sûre ezberletme çalışmasından Finlandiya eğitim sistemine, beynin çalışma sistemine uygun eğitim metotlarından, oyunla öğrenmeye kadar birçok farklı konuda tebliğ dinledim, zenginleştiğimi hissettim.

Genç öğretmenlerin yanı sıra tecrübeli eğitimciler de sempozyumda tebliğler sundular. Prof. Aytaç Açıkalın “Öğretmen Yetiştirme” konusunu ele aldı. Prof. Açıkalın’a göre Milli Eğitim Bakanlığı YÖK ile bir araya gelerek öğretmen yetiştirme sistemi geliştirmeli. 

Sistem dört dönemi kapsamalı:

1. Hazırlık Dönemi: Bu dönemde öğretmen adayı alan eğitimi almalı, Türkçeyi iyi kullanma yeteneğini geliştirmeli; felsefe, dinler tarihi, psikoloji, matematik, bilgisayar ve yabancı dil öğrenmeli.

2. Aday Öğretmenlik Süreci: Öğretmen bir okulda iki yıl staj yapmalı; ders anlatmayı, ders hazırlığını, okulun işleyişini, öğrencilerle ilgilenmeyi, öğretmenlerle işbirliği yapmayı, problem çözmeyi okul yöneticileri ve usta öğretmenlerden öğrenmeli. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma Şura’da ele alınması gereken temel problemler 28 Ekim 2021 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar