Savaş halindeyiz!

Taraflar var. Organize güçler var. Şiddet var. Politik maksat da olduğuna göre savaşın oluş şartları mevcut. Bu durumda Türkiye savaş halinde diyebilir miyiz? Türkiye aleyhine gittikçe artan propagandaların sebep...

Taraflar var. Organize güçler var. Şiddet var. Politik maksat da olduğuna göre savaşın oluş şartları mevcut. Bu durumda Türkiye savaş halinde diyebilir miyiz?

Türkiye aleyhine gittikçe artan propagandaların sebep olduğu bir savaş halinden ziyade, Türkiye lehine gelişen politik, ekonomik ve askerî şartlar yüzünden başlatılmak istenen bir savaş hali var diyebiliriz.

Şöyle ki Türkiye diz çöken, emir alan, borç alan, silah alan, talimatla iş yapan ülke pozisyonundan çıkalı beri kendi düşmanlarını çoğalttı. Güçlendikçe rakipleri artan Türkiye, daha da ileri giderek süper güçlerin işlerine el atınca ortalık toz duman oldu.  Suriye ve Irak sınırımız boyunca yaptığımız askerî hamleler AB ve ABD başta olmak üzere büyük güçleri ciddi anlamda rahatsız etti. Türkiye’ye doğrudan müdahale edemeyen,  ki bunun bir sebebi de işe yaramasa bile NATO’dur, uluslararası güçler dolaylı savaş başlatarak Türkiye’yi yıpratma, yıldırma politikasını devreye sokmuş durumdalar.  

Savaş hali… Tarih içinde yaşanılan ve ülkeler arasındaki güçlerin birbirlerine şiddet kullanarak başlattıkları eylemler savaş olarak kabul edilmiş.

Hugo Grotius’a göre savaş, “güç kullanarak çarpışanlar arasındaki durum” şeklindedir. O, “devletlerarasında savaşa yol açmayacak hiçbir anlaşmazlık yoktur.” tezini savunmaktadır.

 Carl von Clausewitz’e göre savaş,“düşmanlarımıza isteklerimizi şiddet kullanarak zorla kabul ettirme eylemi”dir, demektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Millî Eğitim 15 Aralık 2018 | 3.224 Okunma Şu okullar açılsa! 01 Eylül 2018 | 223 Okunma Eğitime adanmış bir ömür; Levent Yazıcı 30 Ağustos 2018 | 246 Okunma Zafer, bayram ve trafik 25 Ağustos 2018 | 120 Okunma Kurban ettiklerimiz 22 Ağustos 2018 | 3.478 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar