Okul sistemi can bile çekişmiyor, öldü o!

Çorlu’da bir meslek lisesinde ders esnasında cep telefonu ile çekilen görüntüler tüm Türkiye’de infiale neden oldu. Görüntü, sınıfta ders esnasında bir öğretmenin öğrencileri tarafından...

Çorlu’da bir meslek lisesinde ders esnasında cep telefonu ile çekilen görüntüler tüm Türkiye’de infiale neden oldu. Görüntü, sınıfta ders esnasında bir öğretmenin öğrencileri tarafından alenen taciz edildiğini gösteriyordu. Görüntüde sınıf içinde sürekli gezinen kapüşonlu bir öğrenci öğretmenin kemer tokasına dokunuyor, kravatı ile oynuyor nihayetinde öğretmeni kucaklayarak havaya kaldırıyor. O tüm bunları yaparken diğer öğrenciler gülüşüp bu rezaletin tamamlayıcısı oluyorlar.

Eğer bu görüntülerin o sınıf, o lise ile sınırlı olduğunu bilsek birkaç söz söyleyip geçerdik. Ne var ki sorunumuz bir yere özgü kılınıp geçiştirilecek cinsten değil. Bir sistem sorunuyla karşı karşıyayız. Ancak yanlış anlaşılmasın! Ortada bir sistem var, işliyor; bu işleyiş esnasında birtakım sorunlar ortaya çıkıyor. Hayır, böyle değil! Burada doğrusu şu: Bir sistem var evet ve sistemin kendisi sorun!

Sistem tasarımı itibariyle sorunlu, önceledikleri ve amaçlılığı ile sorunlu, öngördüğü ilişki biçimi ve mekânsal sınırlılığı ile sorunlu, aktörlerin ve paydaşların konumlandırılışı itibariyle sorunlu…

Burada projeksiyonu Çorlu’daki o meslek lisesinde sabitlemenin de bir anlamı yok. Meslek liselerini geçtik çoğu lisede ders işlenebiliyor mu? Okullarımızda dersin işlenmesinden ziyade ders saatinde sınıfı tek parça halinde tutmak birinci vazife haline gelmişse durumun vahameti ortadadır. Ders saatinde tek parça halinde tutulacak belirli yaştaki akran grubunun zoraki olarak bulunduğu mekâna sınıf deyip, sözü bu hadise üzerinden sınıf yönetimine getirmenin de lüzumsuzluğu ortadadır.

Mesele birkaç öğretmenin kifayetsizliği ya da velilerin çocuklarına veremedikleri terbiye değil. Sorunu buradan kaynaklı gösterme çabası asıl problemin üzerine çekilen perde hükmündedir. Sınıf bu sistem içerisinde bir kapatılma mekânıdır. Bu mekânı, işlevini sorgulamadan bu mekânın iyi ya da kötü yönetimi tartışmak tuzaktır!

Sistem içerisinde öğretmene biçilen rol hapishane gardiyanınkinden farksızdır. Bizzat sistem tarafından bir öğretmen daha nasıl aşağılanabilir?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsanlar çocuklarına nasıl ihanet ederler? 29 Ağustos 2018 | 5.826 Okunma Mel Gibson, Malik Bin Nebi ve bayramlık sorular 22 Ağustos 2018 | 2.410 Okunma Kriz sıra dışı değil, sıra dışı olan… 15 Ağustos 2018 | 3.610 Okunma MEB’in eylem planı 08 Ağustos 2018 | 353 Okunma Ya inşa ederiz ya da sürükleniriz! 01 Ağustos 2018 | 3.565 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar