Necip Fazıl’ın şiiri bir dava şiiri mi?

Karar Gazetesi Yazarı Alattin Karaca'nın bugünkü (30.05.2022)''Necip Fazıl’ın şiiri bir dava şiiri mi?'' başlıklı yazısı.

25 Mayıs, Necip Fazıl’ın ölüm yıldönümüydü. Evvelâ Allah’tan rahmet diliyorum.

Kısakürek gibi ideolojik kimlik taşıyan bir şairi tahlil ve tenkit etmek zor, başta bunu belirtmek gerekiyor. Çünkü mensup olduğu ‘fikirdaş kitle’ tarafından hayatı, şahsiyeti ve mücadelesine dair oluşturulan menkıbevi bir hâle, çoğu kez eserlerinin önüne geçiyor. Bu hâle ya da duvarlar, eleştirmen için de bir engel oluşturuyor. Genelde eleştiride bulunması gereken ‘mesafe’ ihlal ediliyor, yazılara kimi zaman aleyhte, kimi kez de lehte bir tavır siniyor.

Ben bu mesafeyi korumaya çalışacağım. Bunu yapabilmek için de önce şiirleri üzerindeki ideolojik hâleyi sorgulayacağım. Sorum şu: Necip Fazıl, bir ‘dava şairi’ midir? Yani şiirlerinin hepsi gözden geçirilse meselâ bir Âkif gibi ferdî değil de sosyal yönü ağır basan bir şiirle mi karşı karşıya kalırız? Üstad’a gönülden bağlı olan ‘fikirdaş kitle’ vereceğim cevaba belki şaşıracak ama, bence hayır!

Kısakürek’in dava şiirleri yok mu? Siyasî toplantılarda, mitinglerde yüksek sesle okumaya uygun, daha çok da mağdurun sesi olan… Var tabii! “Sonsuzluk Kervanı”, “Sanat”, “Büyük Doğu Marşı”, “Destan”, “Sakarya”, “Zindandan Mehmed’e Mektup”...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hüseyin Cöntürk’ün eleştiri ufkunda 15 Ağustos 2022 | 44 Okunma Layhâr Sultan’a Nailî’ye ve Kavafis’e dair 08 Ağustos 2022 | 118 Okunma O bitmeyen hikâye… 01 Ağustos 2022 | 83 Okunma Rasim Özdenören’e rahmetle… 25 Temmuz 2022 | 207 Okunma Metafizik iktidardan toplumsal iktidara 18 Temmuz 2022 | 145 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar