Karakoç’un Hatıralar’ında Demokrat Parti devri

Karar Gazetesi Yazarı Alattin Karaca'nın bugünkü (21.11.2022)'' Karakoç’un Hatıralar’ında Demokrat Parti devri'' başlıklı yazısı.

Karakoç’un “Hatıralar”ında devrindeki edebiyat ve basın hayatına dair gözlemlerle beraber DP, AP, MNP ve MSP’ye dair gözlem ve yorumları da dikkati çekmektedir. Bu minvalde DP’ye ayrılan yer oldukça geniş.

Onun bu konudaki görüşleri kanaatimce genelde dindar kesimin DP’ye bakışını da yansıtıyor. CHP’den ayrılan bir grupça kurulduğundan olsa gerek, şair başlangıçta DP’yi- şüpheyle karşılamış, onu bir “muvazaa partisi” olarak görmüştür.

Ona göre 1950’de DP iktidarı eline geçirse de temelde Halk Partisi’nin zihniyeti devam eder. Hatıralar’daki “Halk Partisi gitmişti, fakat zihniyeti hâlâ her yere hâkimdi. Kanunlar ve bürokrasi, tamamen eleştirisiz, Batı hayranı, kendi kültür ve tarihine âdeta düşman ya da en azından yabancı ve kendi geçmişimizi küçümseyen bir kuşak tarafından düzenlenmişti. DP hareketi, 1946-50 arasında, hep hürriyetsizlikten, baskıdan bahsetmiş, fakat iktidara gelince, başta Anayasa olmak üzere tüm kanunları ve düzeni değiştirmek işine, bu zaruretin zarureti işine girişmemişti. Celâl Bayar ve DP’nin ileri gelenlerinden büyük bir kısmı eski Halk Partililerdi. Zihniyetleri aynıydı” şeklindeki sözler, şairin DP’ye bakışını özetliyor.

Ona göre DP...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sezai Karakoç’un yol’u... 28 Kasım 2022 | 252 Okunma Karakoç’un Hatıralar’ında Demokrat Parti devri 21 Kasım 2022 | 743 Okunma Sezai Karakoç’un Hatıralar’ı 14 Kasım 2022 | 467 Okunma Annie Ernaux’nun derin yarası... 07 Kasım 2022 | 65 Okunma Su insanı yakarmış! 31 Ekim 2022 | 194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar