'İstanbul’un Ortası'nda Malik Aksel’le

Karar Gazetesi Yazarı Alaattin Karaca'nın bugünkü (26.09.2022)'''İstanbul’un Ortası'nda Malik Aksel’le'' başlıklı yazısı.

Eski İstanbul’a dair hatıraları, kitapları severim ben. Arada bir elime alır, eski günlere giderim. Malik Aksel de sevdiklerimden. “İstanbul’un Ortası”nı ilk okuduğumda bayılmıştım. Kitabı daha sonra Beşir Ayvazoğlu, başka yazılar da ilâve ederek gayet zengin açıklamalarla yayıma hazırlamıştı. Elime aldım, yine bırakamadım.

Ayvazoğlu’nun hazırladığı “İstanbul’un Ortası”ndaki (Kapı Yay., 2011) yazılarından çıkardığım kadarıyla ressam Aksel, 1901’de Selanik yakınlarındaki Katerin’de doğmuş. Aile Serez’de, ama Balkan Savaşı patlak verip, bir sabah şehir korkunç trampet sesleriyle uyanınca, kıyamet kopar, sokaklar karışır. Aksel ailesi, eşyalarını konuya komşuya dağıttıktan sonra bir sabah gün ağarmadan faytonla Selânik’e sığınır. Ama orada da barınamazlar, ateş her yanı sarmış, göç kafileleri yollara düşmüştür, Rumeli boşalmaktadır. Muhacirler Edirnekapı’ya varır. İstanbul ana baba günü, camiler, meydanlar göçmenlerle dolu.

-Süle be Haççe tize! Bizim oranın mısırlarının kobalakları bilem buncağızlardan büyük değil miydi?

-Ah ne söyleyim? Gözyaşlarım mısırı tuzluyor…

Geçiyorum bu gözü yaşlı sayfayı!

Aksel’in dedesi Düyûn-ı Umumiyye müdürlerinden Hacı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sezai Karakoç’un yol’u... 28 Kasım 2022 | 252 Okunma Karakoç’un Hatıralar’ında Demokrat Parti devri 21 Kasım 2022 | 743 Okunma Sezai Karakoç’un Hatıralar’ı 14 Kasım 2022 | 472 Okunma Annie Ernaux’nun derin yarası... 07 Kasım 2022 | 65 Okunma Su insanı yakarmış! 31 Ekim 2022 | 194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar