Akıntıya karşı yüzmek

Özgünlük, sanatın asıl niteliği ve amacıdır. Özgün olan, yeni ve doğurgandır, kendini de başkalarını da değiştirme gücüne sahiptir. Ama kolay değil!

Çünkü insan, sosyal çevrenin, inanç, gelenek ve ideolojilerin etkisiyle anonim bir dil, kalıplaşmış imgeler ve mantıkla kuşatılır. Ayrıca zihnin bir kabulü bırakıp başka bir kabulü benimsemesi de oldukça güçtür; çünkü genelde tutucu bir işleyişe yatkındır. Ancak özgün ve yaratıcı olabilenler, o zihinsel çerçeveyi ve kuşatmayı kırabilir. Ama bu, kökleşmiş kalıplarla ve gelenekle çatışmayı, hatta ötelenip yalnız kalmayı göze almayı gerektiriyor. Oysa sıradan insan genelde anonim bir kümeye intisap etmenin emniyetli saadetine, konforuna ve gücüne taliptir, edebiyatta ‘cemaatleşme’yi tercih etmesi, kendine ‘yoldaş’lar araması da bundandır. Ve maalesef doğurgan ve özgün düşüncenin önündeki en büyük engel de işte bu anonim ve konformist zihinsel çitlerdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyi roman bir girdaptır 17 Şubat 2020 | 231 Okunma Şu hayalkârın bize yaptığı! 10 Şubat 2020 | 51 Okunma Hepimiz bir Godot bekleriz… 03 Şubat 2020 | 109 Okunma Virginia Woolf, kalabalık, parçalanma, ç 27 Ocak 2020 | 219 Okunma Yaşasın yeraltı!.. 20 Ocak 2020 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar