Yıllık büyüme hala yüzde 3 düzeyinde...

Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde tüm tahminleri geride bırakarak yüzde 5 büyümesinden memnuniyet duymayan kimse yoktur kuşkusuz. Ama bu orana bakarak bir büyüme sarhoşluğuna düşmemek gerektiği de...

Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde tüm tahminleri geride bırakarak yüzde 5 büyümesinden memnuniyet duymayan kimse yoktur kuşkusuz. Ama bu orana bakarak bir büyüme sarhoşluğuna düşmemek gerektiği de açık.

Bu köşede dün yer verdiğimiz Avrupa'daki durumumuzu gösteren bir tablo var. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) verileri, satınalma gücü paritesine göre kişi başına gelirde AB üyesi 28 ülke için 100 kabul edilen değerin Türkiye'de 62 düzeyinde bulunduğunu gösteriyor. Bu, 2016 yılındaki durum. Ama biz bu yıl çok hızlı bir büyüme gerçekleştirsek bile öyle bir anda üst sıralara sıçrama olanağına sahip olamayacağız. Yani kat etmemiz gereken daha çok yol var.

Bu hatırlatmadan sonra büyüme hızına başka bir pencereden bakmak istiyoruz.

Büyümeye ilişkin verilerin değerlendirilmesinde klasik bir yaklaşım vardır. Oranlar çeyrek bazlı olarak bir önceki yılla kıyaslanır, yıl bitiminde ise yıllık oran yine bir önceki yılla karşılaştırılır.

Peki acaba bu yılın ilk çeyreği itibariyle son bir yıldaki büyüme hangi düzeyde? Aynı şekilde geçen yılın, bir önceki yılın ilk çeyreğindeki yıllık oranlar nasıldı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar