Üçüncü çeyrek büyümesinde çift hanenin ayak sesleri güçlendi

Yeni seri GSYH hesaplamasına geçmeden önce sanayi üretimindeki değişime bakarak GSYH tahmini yapmak çok daha kolaydı. 2009 yılı baz alınarak oluşturulan yeni seri GSYH'de bu bağlantı büyük ölçüde...

Yeni seri GSYH hesaplamasına geçmeden önce sanayi üretimindeki değişime bakarak GSYH tahmini yapmak çok daha kolaydı. 2009 yılı baz alınarak oluşturulan yeni seri GSYH'de bu bağlantı büyük ölçüde koptu. Ama büyük ölçüde! Tümüyle kopmuş değil elbette. Daha önce GSYH hesaplamasında anketlerle belirlenen sanayi üretimi esas alınıyorken, artık idari kayıtlar göz önünde bulundurularak hesaplama yapılıyor. Bu da tahmin yapmayı bir miktar güçleştiriyor.

Ancak yine de sanayi üretimindeki değişimin büyüme hızına ilişkin hiç fikir vermediği söylenemez. Zayıfl amış olsa da bu bağ halen var.

İşte TÜİK tarafından dün açıklanan eylül ayının sanayi üretimi gerçekleşmesinde geçen yıla göre sağlanan artış, üçüncü çeyreğe ilişkin çift hane tahminlerini daha da güçlendirdi.

TÜİK verilerine göre eylül ayındaki sanayi üretimi mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endekse göre bir ay önceye kıyasla yüzde 0.6 arttı.

Sanayi üretimi, takvim etkisinden arındırılmış hesaplamayla geçen yılın eylül ayına göre yüzde 10.4 artış gösterdi.

Herhangi bir arındırma işlemine konu olmamış ham endekse göre ise geçen yılın eylül ayına kıyasla yüzde 13.4 üretim artışı gerçekleşti. Artık biliniyor ki biz "gerçek üretim değişimini gösterdiği için" arındırılmamış endeksle ortaya çıkan oranı kullanıyoruz. Bu oran da yüzde 13.4'lük bir üretim artışına işaret ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar