Mevduat faizi yüzde 20’yi de aştı

Mevduat faiziyle ilgili olarak elimizde iki veri seti var. İkisinin de ana kaynağı tabii ki bankalar ama bu verileri derleyip toparlayarak kamuoyunun bilgisine sunan Merkez Bankası.Bu veri setlerinin biri daha yakın tarihli ve haftalık durumu gösterecek...

Mevduat faiziyle ilgili olarak elimizde iki veri seti var. İkisinin de ana kaynağı tabii ki bankalar ama bu verileri derleyip toparlayarak kamuoyunun bilgisine sunan Merkez Bankası.

Bu veri setlerinin biri daha yakın tarihli ve haftalık durumu gösterecek şekilde açıklanıyor. Bu sette bankaların mevduata vadelere göre ortalama ne oranda faiz ödediklerini, bir de tüm mevduatın ortalama faizini görebiliyoruz.

Diğer veri seti ise ilkine göre gecikmeli olarak ve aylık durumu gösterecek şekilde açıklanıyor. Bunda da bankaların vadelere göre mevduata fiilen uyguladıkları en yüksek faizi görme şansımız var.

Ortalama faizi gösteren sette son veri 29 Haziran gününe ait. Fiilen uygulanan en yüksek faizle ilgili veri ise mayıs ayındaki durumu gösteriyor. Bir zaman farklılığı var. Üstelik verilerin biri haftalık, biri aylık; o yüzden ortalama faizle fiilen uygulanan en yüksek faizi güncel bir şekilde karşılaştırma olanağı sınırlı.

Bu karşılaştırmayı şu aşamada mayıs için yapabiliriz ve öncelikle bunu yapmakta yarar var.

Vatandaşın pazarlık gücü arttı

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar