Merkez Bankası’nın bilgi aktarma duyarlılığı

Yoğun gündem içinde daha önce değinme fırsatı bulamadık. Merkez Bankası ile Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) 13 Nisan’da bir medya semineri düzenledi. Merkez Bankası yetkilileri Ankara’da ekonomi muhabirlerine Merkez...

Yoğun gündem içinde daha önce değinme fırsatı bulamadık. Merkez Bankası ile Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) 13 Nisan’da bir medya semineri düzenledi. Merkez Bankası yetkilileri Ankara’da ekonomi muhabirlerine Merkez Bankası’nı anlattılar.

Neler mi aktarıldı seminerde? Merkez Bankası’nın hukuki durumu da ele alındı, fiyat istikrarının önemi üstünde de duruldu, istatistiklerin yorumlanmasıyla ilgili bilgi de aktarıldı, Merkez Bankası bilançosunun nasıl okunması gerektiğine de değinildi, piyasa işlemleri çerçevesinde Merkez Bankası’nın piyasayı nasıl fonladığı da işlendi, rezerv yönetimi konusuna da.

Merkez Bankası’nın zaten açıklayabildiği her veriyi kapsayan bir web sayfası var. Bu sayfayı aralamak, detaylara ulaşmanın yollarını daha iyi anlamak biraz da bu tür seminerlerden geçiyor. Dolayısıyla Merkez Bankası ile EMD ortaklaşa önemli bir görev yerine getirmiş oldu.

Yeni EVDS

Merkez Bankası elektronik veri dağıtım sistemini (EVDS) geçtiğimiz aylarda yeniledi. Bu konuda daha önce de bilgilendirme toplantıları yapıldı ve medyadan gelecek önerilere açık olunduğu ifade edildi.

Merkez Bankası yetkililerine gerek sözünü ettiğimiz medya seminerinde, gerek başka platformlarda elektronik veri dağıtım sisteminin daha kolay ve hızlı kullanılabilmesi açısından bir dizi öneri götürüldü. Öneriler yalnızca EVDS ile de sınırlı kalmadı, genel olarak web sayfasının daha rasyonel kullanılabilmesine dönük öneriler de gündeme geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar