Konut satışları önce tökezledi, şimdi de kapaklandı!

Konut satışlarını ele aldığımız geçen ayki yazımızı şöyle bitirmişiz:"Büyük fotoğrafa bakarsak gördüğümüz şu: İnşaat sektörünün hareket alanı...

Konut satışlarını ele aldığımız geçen ayki yazımızı şöyle bitirmişiz:

"Büyük fotoğrafa bakarsak gördüğümüz şu: İnşaat sektörünün hareket alanı giderek daralıyor."

Bu değerlendirmeyi mayıs verileri açıklandığında yapmıştık. Konut satışlarında bir gerileme söz konusu değildi ama artış da yok denecek kadar azdı. Gidişata göre de artıştaki yavaşlama sanki bir süre sonra yerini gerilemeye bırakacak gibi görünüyordu.

İşte dün haziran verileri açıklandı ve görüldü ki artık belirgin bir gerileme var.

Konut sektöründe durgunluğun işaretleri alınıyordu alınmaya da, doğrusu böylesine keskin bir düşüş yaşanacağı yine de beklenmiyordu. İnşaat sektöründe durgunluk işareti yeni değildi zaten. Bu yıl ocak ve martta belirgin bir artış yakalanmış, mayısta ise geçen yılki düzey neredeyse ancak tutturulmuştu ve gidişat pek parlak görünmüyordu.

Ve haziran verilerinin açıklanmasıyla sıkıntı tüm çıplaklığıyla gösterdi kendini. Geçen yılın haziran ayında 106 bin olan konut satışı bu yıl 98 binin altında kaldı. Yüzde 8'i aşan bir gerileme söz konusuydu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar