Dış ticarette durum pek parlak değil

Eğer aylık harcamanız sıfır ise asgari ücret bile iyi paradır, tümünü tasarruf edebilirsiniz.Eğer yedikleriniz vücudunuzda bir gram bile yağa dönüşmüyorsa, hiç kilo almıyorsanız...

Eğer aylık harcamanız sıfır ise asgari ücret bile iyi paradır, tümünü tasarruf edebilirsiniz.

Eğer yedikleriniz vücudunuzda bir gram bile yağa dönüşmüyorsa, hiç kilo almıyorsanız, sağlığınız da bozulmuyorsa istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Eğer arabanız çok benzin yakıyorsa ama tüm istasyonlardan bedava benzin alabiliyorsanız, bu yakıt tüketiminin hiç mi hiç önemi yoktur.

Eğer ihracatınız artıyor ve ciddi ciddi döviz kazanıyorsanız, ama diğer yanda ithalata hiç döviz ödemiyorsanız dış ticaret dengenizin bozulmasından da hiç kaygı duymazsınız. Bunu varsın sizden mal alıp döviz ödeyenler ve size mal satın döviz kazanamayanlar düşünsün.

Ama benzeri durumlar masallarda bile yok artık. Ne kimsemin aylık harcaması sıfır, ne yediğinden rahatsızlık duymayan ya da kilo almayan var, ne de herkesin deposunu bedava benzinle doldurması mümkün. Hele hele ihracattan döviz kazanıp ithalata ödeme yapmıyor olmak hiç söz konusu değil.

Dolayısıyla artık bir kenara bırakmalı şu “İhracatımız rekor kırıyor” diye avunmayı. Arada ithalata da bakmalı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar