Bari Şimşek'in sözlerini dikkate alın!

Hızlı kur artışı enflasyon demektir. Nokta! "Efendim ekonomimiz çok sağlam, bize bir şey olmaz; falan filan..." Geçiniz.Ekonomimiz o kadar sağlam ve bize bir şey olmazsa kurda her tırmanış yaşandığında...

Hızlı kur artışı enflasyon demektir. Nokta! "Efendim ekonomimiz çok sağlam, bize bir şey olmaz; falan filan..." Geçiniz.

Ekonomimiz o kadar sağlam ve bize bir şey olmazsa kurda her tırmanış yaşandığında "mezarlıktan geçerken ıslık çalarcasına" niye demeç üstüne demeç veriyorsunuz ki?

Artış spekülatifmiş, artış dış güçlerin işiymiş, kur çok kısa bir süre sonra normal seviyesine inecekmiş...

Normal seviye nedir ki? Geçen yılın sonundaki düzey midir normal olan, daha öncesi midir, nedir?

Seviye karmaşasını "gideren" açıklamalar da duyuyoruz. Kimi yetkililer çıkıyor, "Şu düzeyin üstü spekülatiftir" diyor. O düzey neye göre bulunuyor, meçhul. Hem bu söylenirken bir anlamda "o düzey"in altına inilmemesi gerektiği de ifade edilmiş olmuyor mu?

Ekonominin hemen her alanında olduğu gibi kur artışı konusunda da en ayakları yere basan değerlendirme Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten geldi. Şimşek kur artışının özel sektöre getireceği yüklere ve bundan sonrası için yapılması gerekenlere dikkat çekiyor. Dövizle borçlanmaya sınır getirileceğini vurgulayan Şimşek, fırtına kopabileceği uyarısında bulunuyor ve özetle şu görüşleri dile getiriyor:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar