Altın ithalatında rekor üstüne rekor

Türkiye adeta işi gücü bıraktı, altın ithal ediyor. Son on yılın ilk çeyrek verilerine bakıyoruz, altın ithalatında tüm zamanların rekorunu kırmış durumdayız.“Türkiye altın rafinerisi...

Türkiye adeta işi gücü bıraktı, altın ithal ediyor. Son on yılın ilk çeyrek verilerine bakıyoruz, altın ithalatında tüm zamanların rekorunu kırmış durumdayız.

“Türkiye altın rafinerisi alanında dünyanın sayılı merkezlerinden biri haline geldi, bu yüzden de standart dışı ya da diğer bir ifadeyle hurda altın ithal ediliyor ve burada işlenerek külçe haline dönüştürülüyor.” Yüksek tutarlı altın ithalatına getirilen yorum ağırlıkla bu. Doğru da bu yorum. Birleşik Arap Emirlikleri’nin vergi uygulamalarından kaçınmak isteyenlerin sığınacağı liman da Türkiye oldu.

Ama bu etkenler Türkiye’nin altın ithalatını tümüyle açıklamaktan uzak kalıyor. Başka bir etken ya da bir takım etkenler var ithalatın böylesine yüksek gerçekleşmesinde.

Türkiye’nin hurda altın ithalatı normal koşullarda ihracata yansır, değil mi. Bakın bu yılın ilk çeyreğinde 1.9 milyar dolarlık hurda altın ithal edip belli ki bunu külçeye çevirmişiz. Buna ek olarak 2.8 milyar dolarlık da külçe altın ithal etmişiz. Toplam ithalat böylece 4.9 milyar doları bulmuş.

Buna karşılık külçe altın ihracatımız ne kadar, yalnızca 420 milyon dolar. Yani ilk çeyrekte ithal ettiğimizin yüzde 10’u kadar bile ihracatımız yok.

Demek ki bu altın Türkiye’de kalıyor. Kalıyor da bu kadar altını kim topluyor?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar