ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Döviz üzerine çeşitlemeler...

Alaattin Aktaş
Alaattin Aktaş Dünya Gazetesi
15 Ağustos 2018 | 5.3 K

Döviz kurları tırmandıkça dedikodudan geçilmiyor. Yetkililerin her platformda dile getirdikleri yalanlamalara rağmen bu dedikodular sürüyor.

Bu köşede dün de değinmiştik. Bankalardaki döviz hesaplarına el konulacağı da ileri sürülüyor, döviz hesaplarının TL’ye çevrileceği de, bankaların mevduat sahiplerine paralarını ödeyemeyecekleri de.

Bunların hepsi boş iddialar, ama ne yazık ki böylesi günlerde bu iddiaları öyle bir anda kesmek mümkün olmuyor.

Bu arada yeri gelmişken, bankalardan yüklü miktarda para çekmenin hiçbir zaman anında mümkün olmadığını belirtmekte yarar var. Şubenin o anki kasa durumuna göre değişmekle birlikte çoğu bankada öyle gittiğiniz an 50 bin lira, 100 bin lira çekmeniz mümkün olmaz. Daha önceden paranızı çekeceğinizi haber verirsiniz, size genellikle ertesi gün için bir randevu verilir ve ancak o zaman paranızı alabilirsiniz. Dolayısıyla son dönemde bankaya gidip parasını alamayan varsa, ki vardır ama genel uygulamadan dolayı böyle olmuştur, bu durumu içinde bulunduğumuz koşulların bir sonucu gibi görmek yanlış olur. Dedikodu furyası sürüyor ama vatandaşın bu dedikodulara pek itibar etmediği de ortada. Aksi halde banka şubeleri önünde uzun kuyruklar görürdük.

Kur artışı vatandaşı nasıl mı etkiliyor?

Devamını Oku