ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Genç nüfusun dörtte biri yıllardır boşta geziyor

Türkiye İstatistik Kurumu genç nüfusu 15-19 yaş arası olanlar, 20-24 yaş arası olanlar ve 25-29 yaş arası olanlar şeklinde üç gruba ayırıyor .

Alaattin Aktaş
Alaattin Aktaş Dünya Gazetesi
20 Temmuz 2018 | 132

Türkiye İstatistik Kurumu genç nüfusu 15-19 yaş arası olanlar, 20-24 yaş arası olanlar ve 25-29 yaş arası olanlar şeklinde üç gruba ayırıyor. İstihdama ilişkin verilerde gençlerin bu yaş gruplarına göre durumu ele alınıyor.

Genç nüfus; “sadece eğitimde olanlar”, “sadece istihdamda olanlar” ve “eğitim ve istihdamda olanlar” şeklinde bir ayrıma tabi tutuluyor.

İşte herhangi bir yaş grubundaki toplam nüfus ile söz konusu üç kategori toplamı arasındaki fark “ne eğitimde ne istihdamda olan” nüfusu oluşturuyor. Bu nüfusun bir diğer adı da “boşluktaki gençler” ya da “boşta gezen gençler”.

İstihdama ilişkin en son veriler bu yılın nisan ayına ait. İstihdamda mevsimsellik çok önemli olduğu için genç nüfusun istihdamına ilişkin verileri geçmiş yılların aynı aylarıyla kıyaslamak gerekiyor. Aksini yaparsak, örneğin nisan verilerini ocak verileriyle kıyaslarsak genç istihdamının çok arttığını görebilir. Bu durum diğer yaş gruplarında geçerli olacaktır kuşkusuz. Bu yüzden gerçek ve sağlıklı eğilimi görmek için bu yılın verilerini önceki dört yılın nisan verileriyle kıyasladık.

         

Yerimizde sayıyoruz

Devamını Oku