ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İşsizlikteki düşüşte şaşılacak bir yön yok

Mart, nisan ve mayıs aylarının ortalamasını gösteren nisan ayı işsizlik oranı yüzde 9 .

Alaattin Aktaş
Alaattin Aktaş Dünya Gazetesi
17 Temmuz 2018 | 53

Mart, nisan ve mayıs aylarının ortalamasını gösteren nisan ayı işsizlik oranı yüzde 9.6 olarak gerçekleşti. Böylece işsizlik oranında 2016’nın mayısından bu yana geçen yaklaşık iki yıllık sürede yeniden tek haneyi görmüş olduk.

Nisan ayında bu yıl yüzde 9.6 olan işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayındaki yüzde 10.5’e göre de belirgin bir gerileme kaydetti.

Ama acaba işsizlik oranını aşağı çekmekte çok büyük mesafe kat ettiğimizi yalnızca geçen yılla kıyaslama yaparak söylemek ne kadar gerçekçi bir değerlendirme olur?

Bazı verileri tek bir yılla kıyaslayarak değerlendirmek pek sağlıklı sonuç vermiyor. Bunların başında da iş gücü istatistikleri ve işsizlik oranı geliyor.

2017’nin ilk aylarındaki işsizlik oranı 2016’dan devreden kötü mirasın etkisiyle görece yüksek gerçekleşmişti. 2016’dan neden böylesine bir kötü miras devrettiği de malum; bir 15 Temmuz gerçeği yaşandı bu ülkede. Tüm dengelerin bozulmasına yol açan bir 15 Temmuz gerçeği...

Bu darbe girişiminin etkisiyle ekonomide dengeler alt üst oldu ve 2016’nın son aylarına doğru işsizlik oranı tırmanışa geçti. Olumsuzluk, 2016’nın aralık ayıyla bitecek değildi elbette, 2017 yılına da sarktı bu durum. İşsizlik oranı bu yüzden geçen yılın ilk çeyreğinde çok yüksek gerçekleşti, zaten yılın tümünde de tek haneye hiç indirilemedi.

Devamını Oku