ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Önemli olan devamı gelecek mi?

Yurtdışı yerleşikler temmuzun ilk haftası içinde son beş ayın en yüksek tutarlı haftalık devlet iç borçlanma senedi alımını gerçekleştirdiler .

Alaattin Aktaş
Alaattin Aktaş Dünya Gazetesi
13 Temmuz 2018 | 103

Yurtdışı yerleşikler temmuzun ilk haftası içinde son beş ayın en yüksek tutarlı haftalık devlet iç borçlanma senedi alımını gerçekleştirdiler. Geçen haftaki DİBS alımı net 397.4 milyon dolar oldu. Bu yıl daha önce haftalık bazda en yüklü DİBS alımı 2 Şubat’ta biten haftada gerçekleşmişti.

Yurtdışı yerleşikler 397.4 milyon dolarlık DİBS aldıkları geçen hafta hisse senedinde ise 80.3 milyon dolarlık satış yaptılar.

Yurtdışı yerleşiklerin geçen haftaki alım ve satımlarından sonra yılbaşından 6 Temmuz’a kadar olan dönemdeki net hareket DİBS’te net girişe döndü. Yabancılar bu dönemde net 301 milyon dolarlık DİBS aldılar.

Hisse senedinde ise geçen haftaki satışla birlikte yılbaşından 6 Temmuz’a kadarki dönemde gerçekleşen satış 839 milyon dolara ulaştı.

İki hafta çok kritik

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 9 Temmuz Pazartesi günü yeni bir sayfa açıldı. Yönetim biçimi kökten değişti. Bu duruma parasını bir anlamda Türkiye’ye emanet edenlerin kayıtsız kalacağı tabii ki düşünülemezdi.

Devamını Oku