ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yüksek faiz almanın da bir yolu yordamı var

Mevduat faizini özel bankaların mı, kamu bankalarının mı artırdığına ilişkin yazılarımız biraz pehlivan tefrikasına döndü ama yapacak pek bir şey de yok .

Alaattin Aktaş
Alaattin Aktaş Dünya Gazetesi
13 Şubat 2018 | 60

Mevduat faizini özel bankaların mı, kamu bankalarının mı artırdığına ilişkin yazılarımız biraz pehlivan tefrikasına döndü ama yapacak pek bir şey de yok. Çünkü konu cüzdanları ilgilendiriyor ve bu yüzden ilgi çekiyor. Dolayısıyla çok sayıda okurdan e-posta alıyoruz.

“Bankaların ilan ettiği faizler yazdığınızdan çok düşük, sizin bu oranlarınız doğru mu” diye yazan da var... “Soruyoruz bankalara, sizin yazdığınız faizi hiç uygulamadıklarını söylüyorlar” diyen de var...

“Böylesine yüksek faizi nasıl alabiliriz, ne yapmamız gerekir” diye soran da var...

“Yüksek faiz alma rehberi” gibi bir rehber yok elimizde. Ama mevduata mümkün olduğunca yüksek faiz alabilmenin yolları, püf noktaları var elbette.

Ama önce ısrarla sorulmaya devam edilen “Bu oranlar doğru mu” sorusuna bir kez daha yanıt verelim. Hani bu faiz oranlarını bankalardan tek tek derlemiş olsak diyebiliriz ki bir banka bizi yanıltmak istedi ve gerçek dışı oranlar dile getirdi. Bankalar böyle bir yola girmez ama varsayalım öyle. Ama biz bu oranları bankalardan derliyor değiliz ki; bunu vurguladık. Gerek kamu bankalarının, gerek tüm bankaların uyguladıkları faizlere ilişkin verilerin kaynağı Merkez Bankası.

Bankalar fiilen uyguladıkları faiz oranlarını tüm para cinsleri ve tüm vadeler itibarıyla Merkez Bankası’na bildirmek durumundalar. Biz de bu oranları Merkez Bankası’ndan ediniyoruz. Dolayısıyla artık kafalardan “Bu oranlar doğru mu” kaygısı atılmalı.

Devamını Oku