ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Altın ithalatı rekor kırmasa cari açık küçülecekti

Merkez Bankası'nın dün açıkladığı verilere göre yılın ilk sekiz ayında cari işlemler dengesinde 27 .

Alaattin Aktaş
Alaattin Aktaş Dünya Gazetesi
12 Ekim 2017 | 159

Merkez Bankası'nın dün açıkladığı verilere göre yılın ilk sekiz ayında cari işlemler dengesinde 27.2 milyar dolar açık verildi. Cari açık, geçen yılın aynı döneminde 22.8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Sekiz aylık cari açıkta geçen yıla göre yüzde 19 oranında 4.4 milyar dolar artış var. Ama bu artışın da bir nedeni var.

Türkiye bu yıl altın ithalatında rekor üstüne rekor kırıyor. Yılın ilk sekiz ayında tam 11.8 milyar dolarlık altın ithal edildi. Bu dönemdeki altın ihracatı ise 5.5 milyar dolar oldu ve böylece altın ticaretinde 6.4 milyar dolar açık verildi.

Oysa geçen yılın aynı döneminde altın ticaretinde açık değil fazla vardı. Geçen yılın ocak-ağustos döneminde 3 milyar dolarlık ithalata karşılık 6.3 milyar dolarlık altın ihracatı gerçekleştirmiş ve 3.3 milyar dolar fazla elde etmiştik.

Altın ticaretindeki 3.3 milyar dolarlık fazla 6.4 milyar dolarlık açığa dönüşünce cari açığın büyümesi de kaçınılmaz oldu.

Cari açığın GSYH'ye oranı orta vadeli programlarda da altın dahil ve altın hariç olmak üzere iki şekilde yer alır. Yani cari açığın altın ticaretinden nasıl etkilendiği önemlidir. Biz de ilk sekiz aydaki altın ihracat ve ithalatının cari denge üstündeki etkisini sayısal olarak gözlemek istedik.

Devamını Oku