Medyası iktidara yine ayak bağı

Terfiye, tayine, işe iadeye, bakan ya da büyükelçi atanmaya ‘adamına göre’ mani olmayan halleri söyleyin desem. . . Bir çırpıda sayarsınız; FETÖ darbe ihanetinden tutuklanmış kardeş, FETÖ’cülükten ihraç eş, FETÖ soruşturması geçiren hısım akraba, FETÖ soruşturmasından takipsizlik ve FETÖ suçlamasından beraat. . .

Ancak dün bir manşetten, Maltepe’deki sandıkların FETÖ’ye teslim edildiğinin kanıtı olarak da sunuldu bunlar.

Demek ki bu suçlar, sadece adamına göre şahsi olmuyor. Suçluluğun ispatı, sadece adamına göre kesinleşmiş mahkumiyet kararı gerektirmiyor. Takipsizlik ya da beraat, sadece adamına göre masumiyet ve aklanmaya yetmiyor.

Ya ne mi?

Gayretkeşlerin ıkınmalarına bakılırsa bir ayrıcalık kriteri daha eklendi. Artık sadece adamına göre değil, aynı zamanda seçimine göre de değişiyor durum.

Ve giderek bozulan bu hukuk, adalet algısını, borazanlarının ayarsız ucuzluklarına borçlu iktidar.

İstanbul’daki sandık kurullarında görevlendirilmiş kimseler mesela...İstedikleri kadar takipsizlik, beraat ya da OHAL Komisyonu’ndan memuriyete iade hakkı almış olsunlar. İstedikleri kadar, aile fertlerinin FETÖ şüphelisi oluşunun kendilerini bağlamayacağından dem vursunlar. Dün yargıda aklanmaları, bugün masum yapmıyor hiçbirini.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kürtçeden, Zazacadan tasarruf yok rahatlayın! 17 Ağustos 2019 | 2.731 Okunma Kürtçeden, Zazacadan tasarruf yok rahatl 16 Ağustos 2019 | 2 Okunma DSİ konuştu, Muğla Belediyesi ne dedi? 16 Ağustos 2019 | 2.176 Okunma Fethiye denizi nasıl kurtulur? 15 Ağustos 2019 | 2.576 Okunma Cemaatlere denetimde kurban yakınlaşması 13 Ağustos 2019 | 24 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar